Տուրի մեկնարկը 08:30
Սկսենք մեր տուրը Երևանից և ուղևորվենք Խոր Վիրապ։ Խոր Վիրապը Հայաստանում ամենահայտնի սրբավայրն է, քանի որ ուղղակիորեն կապված է այստեղ քրիստոնեության տարածման պատմության հետ: Հայաստանում քրիստոնեությունը որպես պետական կրոն հռչակվեց 301թ.`շնորհիվ Գրիգոր Լուսավորչի ջանքերի: Սակայն մինչ Տրդատ 3-րդ թագավորին հավատափոխ անելը` Լուսավորիչը բանտարկված է եղել ներկայիս Խոր Վիրապ վանքային համալիրի տարածքում գտնվող զնդանում: 17-րդ դարում կառուցված վանքային համալիրից բացվում է աննկարագրելի մի տեսարան դեպի Աստվածաշնչյան Արարատ լեռը:
Այնուհետև կուղևորվենք Նորավանք։ Հրաշալի ճարտարապետական լուծումներով ու շքեղ զարդաքանդակներով օծված այս վանքային համալիրը 13-րդ դարի հայ ճարտարապետության փայլուն օրինակներից է: Նորավանքը բաղկացած է Սբ. Կարապետ, Սբ. Լուսավորիչ եկեղեցիներից եւ իր ձեւերի կատարելությամբ աչքի ընկնող Սբ. Աստվատծածին կրկնահարկ եկեղեցուց:
Մեր հաջորդ կանգառը կլինի Տաթևում։ Զանգեզուրի ճարտարապետական կոթողների մեջ Տաթեւի վանքը չունի իր համազորը: Սա միջնադարյան Հայաստանի ամենահարուստ վանքային համալիրն է եղել: Բացի հոգեւոր կենտրոն լինելուց, Տաթեւը եղել է նաեւ Սյունաց թագավորության քաղաքական կարեւոր հենակետ: Վանքի ռազմավարական ձեռնտու դիրքը եւ անառիկությունը նպաստավոր պայմաններ են ստեղծել այստեղ պաշտպանական ամուր կառույցներ ստեղծելու համար:
Այնուհետև կտեղափոխվենք Ստեփանակերտ։ Ստեփանակերտը Արցախի ներկայիս մայրաքաղաքն է: Այն կոչվում է հեղափոխական Ստեփան Շահումյանի անունով: Ստեփանակերտը կառուցվել է ըստ Ալեքսանդր Թամանյանի նախագծի: Այս մաքուր ու գողտրիկ քաղաքը ունի բազում գեղեցիկ շենքեր ու այգիներ: Այստեղ կարելի է տեսնել հայտնի "Մենք ենք մեր սարերը" արձանը, որը ժողովրդի մեջ հայտնի է որպես Արցախի "Տատիկն ու պապիկը":
Գիշերակաց հյուրանոցում։
Տուրի 2-րդ օրը կկազմակերպենք էքսկուրսիա Ստեփանակերտում։ Պատմության թանգարան և տեղի շուկա այցելելուց հետո կուղևորվենք Ամարաս։ Ամարասը, համաձայն հայ պատմիչների վկայության, որպես հոգեւոր ու մշակութային կենտրոն հանդես է գալիս 4-րդ դարի սկզբից, երբ Գրիգոր Լուսավորիչն այստեղ եկեղեցի է հիմնում: 5-րդ դարում հայ գրերի գյուտի հեղինակ Մեսրոպ Մաշտոցն Ամարասում հիմնադրում է առաջին դպրոցը: Հզոր բերդապարիսպների մեջ առնված եկեղեցին կառուցված է կաթնագույն սրբատաշ կրաքարով: Վանքը զավթիչների կողմից բազմիցս ենթարկվել է ավերածությունների, սակայն միշտ շատ արագ վերականգնվել ու շենացել է:
Հաջորդ կանգառը կլինի Շուշի քաղաքում։ Արցախի նախկին մայրաքաղաք Շուշին գտնվում է Ստեփանակերտից տասը կիլոմետր հեռավորության վրա: Շուշին համարվում է Կովկասի ամենահին հոգեւոր եւ մշակութային կենտրոններից մեկը: Քաղաքը հայտնի է իր անառիկ ամրոցով ու զանազան պատմական վայրերով: Այստեղ է գտնվում նաեւ 18-րդ դարի մի մզկիթ եւ Սբ. Ղազանչեցոց եկեղեցին:
Ստեփանակերտ վերադառնալուց առաջ կայցելենք նաև Սբ.Ղազանչեցոց եկեղեցի և Ճդրդուզ։ Ղազանչեցոցը գտնվում է Շուշիում: Այս հոյակերտ եկեղեցին կառուցված է սպիտակ սրբատաշ քարով եւ ամբողջովին պատված է քանդակներով եւ արձաններով, որոնք իրենց հերթին ընդգծում են եկեղեցու փառահեղ տեսքը: Ըստ եկեղեցում գտնված հին ձեռագրի` եկեղեցին կառուցվել է 1868-1888 թթ. : Այն վերանորոգվել է 1991-1994թթ:
Արցախի բնապատմական արգելոց Հունոտի կիրճից վեր գտնվում է Կատարոտ (Ճդրդուզ) ժայռը: Անառիկ տարածքում Արցախի իշխանները ամրոց են կառուցել, որը 18-րդ դարում վերակառուցվում է որպես "Շուշիի բերդ": Կատարոտի տարածքը վերածվում է Շուշի քաղաքի պաշտպանական հենարանի: 1992 թվականի մայիսի 9-ի լուսադեմին հայ կամավորները բարձրացել են անդնդախոր ժայռերն ի վեր եւ ազատագրել այդ պահին ադրբեջանցիներով բնակեցված Շուշին, որտեղից տարիներ շարունակ մահաբեր արկեր էին նետվում Արցախի մայրաքաղաք Ստեփանակերտի վրա: Ռազմական այս օպերացիան անհավատալի է համարում յուրաքանչյուր ոք, ով հայտնվում է Ճդրդուզում` բացառիկ հերոսություն համարելով մութ գիշերով բարձարանալ 400 մետր գրեթե ուղղաձիգ ժայռերն ի վեր:
Գիշերակաց Ստեփանակերտի հյուրանոցում։
ՕՐ 3
Մեր տուրի 3-րդ օրը կսկսենք Տիգրանակաերտ այցելությունից։ Պատմական Հայաստանի հինգերորդ մայրաքաղաք Տիգրանակերտից բացի, որը հիմնադրվել է Տիգրան Մեծ արքայի օրոք (95-55 մ.թ.ա.) Արևմտյան Հայաստանում, պատմական Հայաստանում և նրա սահմաններից դուրս Տիգրան Մեծի կողմից հիմնադրվել են Տիգրանակերտ անունը կրող մի քանի այլ բնակավայրեր: Այդպիսի բնակավայր է եղել նաև Արցախի հյուսիսում. Տիգրանակերտ քաղաքը, որը գտնվում է Խաչենագետի աջ ափին և կառուցվել է մ.թ.ա. 1-ին դարում:
Այնուհետև կանգառ ենք կատարում Ասկերանի բերդի մոտ։ Ասկերանի բերդը գտնվում է Ասկերան գյուղի հարավային մասում` Ստեփանակերտից 4 կիլոմետր հեռավորության վրա: Ամրակուռ պարիսպներով այս ամրոցը, որ երկու կողմից շրջապատված է Քարքար գետի հովտով, հնագույն ժամանակներից հայտնի է նաեւ Մայրաբերդ անունով եւ որպես ռազմական կարեւոր հենակետ հանդես է գալիս 18-րդ դարից:
Հետո այցելում ենք Գանձասար։ Արցախի հուշարձանների մեջ իր առանձնահատուկ տեղն ունի Գանձասարը: Այն համարվում է հայ միջնադարյան ճարտարապետության գոհարներից մեկը: Բաղկացած է եկեղեցուց, գավթից, միաբանական խցերից ու տնտեսական այլ շենքերից: Գլխավոր եկեղեցու արտաքին ճարտարապետության զարդն են կազմում գմբեթի բազմանիստ թմբուկի նրբակերտ բարձրաքանդակները: Վանական համալիրը կառուցված է Գանձասար կոչվող անտառապատ սարի գագաթին, որից էլ ժառանգել է իր անունը:
Հաջորդ կանգառը կլինի Դադիվանքում։ Դադիվանքը ըստ ավանդության հիմնադրվել է 1-ին դարում` Թադեւոս առաքյալի աշակերտ Դադեի գերեզմանի վրա: Գտնվում է Արցախի պատմական Վերին Խաչեն գավառում (այժմ Մարտակերտ): Դադիվանքը կառուցված է ցածրադիր վայրում եւ շրջապատված է խիտ անտառներով: Ներկայիս կառույցները պատկանում են 12-13-րդ դարերին: Պատերի վրայի արձանագրությունները հայոց պատմության էջերի համար հսկայական նյութեր են պարունակում: Հատկապես ուշագրավ են Դադիվանքի երկու խաչքարերը, որոնք համարվում են արվեստի գլուխգործոցներ:
Վերջին կանգառը կլինի Սևանա Լճում։ Հայոց լեռնաշխարհի հմայքն ու մարգարիտը հանդիսացող ՍեւանըԿովկասի ամենախոշոր եւ աշխարհի ամենամեծ բարձրադիր քաղցրահամ լճերից մեկն է: Գտնվում է ծովի մակարդակից մոտ 1900 մետր բարձրության վրա: Լիճն ունի հրաբխային ծագում եւ շրջապատված է մինչեւ 3000 եւ ավելի մետր բարձրության հասնող լեռնաշղթաներով: Գեղեցիկ բնությունը եւ բյուրեղյա թափանցիկ ջուրը հիանալի հանգստի նախապայման են ստեղծում:
Այստեղ մենք կավարտենք տուրն ու կվերադառնանք Երևան։
Խմբակային տուրը մեկնարկում է յուրաքանչյուր երեքշաբթի (տևողությունը 3 օր)` քաղաքի կենտրոնից կամ Ձեր հյուրանոցից (հնարավոր է գործի հավելավճար)։ Հավելավճարի դեպքում`շաբաթվա ցանկացած օր միևնույն տուրը կարելի է պատվիրել որպես անհատական տուր։ Էքսկուրսիաների ընթացքում Ձեզ կհյուրասիրեն քաղցրավենիք եւ զովացուցիչ ըմպելիքներ, իսկ 6 ժամից երկար տեւող էքսկուրսիաների մասնակիցները հնարավորություն կունենան ճաշել ճանապարհներին մոտ գտնվող ռեստորաններում՝ լրացուցիչ վճարով։ Մինչեւ 12 տարեկան երեխաներին տրամադրվում է 50% զեղչ։ Լրացուցիչ տեղեկությունների համար խնդրում ենք կապվել մեզ հետ հետևյալ հասցեով http://hopa.am/contact-us։ Ստորև կարող եք ծանոթանալ նաև ամրագրման պայմաններին http://hopa.am/Terms-of-Use։ Տուրը մեկնարկում է Նալբանդյան 96 հասցեից կամ Ձեր հյուրանոցից (հնարավոր է գործի հավելավճար)։
- Գիշերակաց «Հեղնար» հյուրանոցում (3-անգամյա սնունդ)
- Վիզայի Վճարներ
- Տեղավորում մեկտեղանոց սենյակում (գործում է 12.000 դրամ հավելավճար)
- Գիշերակաց «Արմենիա» և «Վալեքս Գարդեն» հյուրանոցներում (գործում է հավելավճար 10.000 դրամ, 3-անգամյա սնունդ)

The tour lasts 3 days
We will start our tour from Yerevan city and will head to Khor Virap Moastery. Khor Virap is the most famous pilgrimage site in Armenia, as it is directly connected with the adoption of Christianity. As a state religion Christianity in Armenia was adopted in 301 due to endeavors of Saint Gregory the Illuminator, who before converting king Trdat the 3rd to Christianity, was imprisoned in the dungeon over which a church of Khor Virap monastery was built in the 17th century. From the monastery one can admire the stunning view of the Biblical Mount Ararat.
Then we go to Noravank Moastery. The monastery enshrined with fine architectural solutions and luxurious embellishments is one of the brightest examples of Armenian architecture of the 13th century. Noravank consists of St. Karapet, St. Grigory the Illuminator churches and St. Astvatsatsin (Holy Mother of God) two-storey church, which is notable for its ideal constructive and sculptural work.
The next stop of our trip is supposed to be in Tatev. Among the architectural pillars of Zangezour the monastery of Tatev doesn't have its rivals. This used to be wealthiest medieval monastery in Armenia. Besides being a religious center Tatev was also the important strategical center of Syunik kingdom. Being situated on a naturally defended place Tatev monastery has always been an impregnable fortress for alien.
Later we reach to Stepanakert city where we will have our first overnight. Stepanakert is the capital city of Artsakh. It bears the name of great revolutioner Stepan Shaumyan. Stepanakert is constructed by the project of Alexander Tamanyan. The clean, cozy city has many nice buildings and parks. Here one can see the famous sculptural work "We and our mountains", known in the nation as "Grandma and Grandpa".
Overnight in the hotel.
We start our second day of the trip with a city tour in Stepanakert. After visiting History museum and Local Market we are going to visit Amaras Monastery.
According to the testimonies of Armenian historians Amaras has been a famous religious and cultural center since the 4th century, when Gregory the Illuminator founded a church here. In the 5th century Mesrop Mashtots opened one of the first Armenian schools here. The church surrounded with formidable rampart is built of white well-hewn limestone. The church has been destroyed by invaders for several times, but it has always been restored.
The next stop will be in Shoushi. Shoushi, the former capital city of Artsakh, is ten km far from Stepanakert. Shoushi is considered one of the oldest cultural and religious centers of Caucasus. The city is famous for its impregnable fortress and different historical sites. There is also a mosque of 18th century and St. Ghazanchetsots church restored in 1991-1994.
Before returing to Stepanakert where we will have our second overnight we will visit St. Ghazanchetsots church and Jdrduz. The magnificent church is built of white limestone. The whole church is decorated with sculptural works, which highlight the majestic look of the church. According to an ancient manuscript, having been found in the church, it was built in 1868-1888.
Jdrduz cliff is located beyond Hounot canyon, a natural-historic preserve in Artsakh. it is described as more than 400m high Katarot steep cliff, down Karkar river bank, called Hounot canyon, where the picturesque Mamrot Kar ("Mossy Stone") waterfall is. The princes of Artsakh built a fortification in an impregnable area, which that was reconstructed as "fortress of Shushi" in the 18th century. The territory of Katarot turned out to be defensive pillar for the city of Shushi. On the dawn of May 9, 1992 the Armenian volunteers climbed up the cliff rocks and liberated Shushi, inhabited by Azeris at that time, and for a long time fatal bullets were thrown from here to the capital city of Artsakh - Stepanakert.
Overnight in the hotel
DAY 3
The last of our tour will start with a visit to Tigranakert. Tigranakert is the fifth capital city of historical Armenia which was founded by king Tigran the Great, in Western Armenia, in historical Armenia and beyond its borders several other settlements bearing the name Tigranakert were established by Tigran the Great. Such settlement was also Tigranakert city in the north of Artsakh which is located on the right bank of Khachenaget and was founded in the 1st century B.C.
Then we stop to see Askeran Fortress. The fortress of Askeran is in the village of the same name, 4 km far from Stepanakert. It has been an important strategical fort since the 18th century. The formidable ramparts and watchtowers once made the fortress almost inaccessible.
Later famous Gandzasar will be presented to you. Among the monuments of Artsakh Gandzasar monastery has its significant and special place. It is considered one of the pearls of Armenian medieval architecture. It consists of a church, monk cells and other buildings of economic significance. The dome of the cupola of the main church is of great artistic value due to its delicate bas-reliefs. The monastery is built on the peak of Gandzasar Mountain (mountain of treasures).
Next stop is Dadivank. According to a legend Dadivank was founded in the 1st century over the tomb of St. Thadeu's disciple Dadi. The survived edifices now belong to the 12-13th centuries. Constructed on a hollow place, Dadivank is surrounded with dense forests. The wall inscriptions of Dadivank contain lots of valuable information about Armenian history. Dadivank is also famous for its two khachkars (cross-stones), which have gained the fame of being masterpieces.
The last stop is Lake Sevan. The fascination and the pearl of mountainous Armenia is Sevan Lake, which is one of the world's greatest high altitude fresh-water lakes. The lake is of volcanic origin and is surrounded with mountains of 3000 m and higer. The beautiful landscape and the crystal water serve nice preconditions for excellent rest.
Here we finish our tour and all toghether return to Yerevan.
This Tour is available every Tuesday (lasts 3 days) as a group tour and starts from the Yerevan City Center. A hotel pick up in Yerevan city is also available (extra charges may apply). At an extra charge also possible to organize the tour on individual basis at any day of the week. Soft drinks and cookies will be served during the tours. For the tours with duration of more than 6 hours we have foreseen stops for the lunch in the local restaurants at an additional price according to your chosen lunch option. Children under 12 years will be provided with 50% discount. For more details please contact us at http://hopa.am/contact-us. For the booking Terms please refer to the General Terms and Conditions of the Hopa Holding below. http://hopa.am/Terms-of-Use. Starting place - Yerevan, Nalbandyan 96 or from your Hotel (possibly with an extra charge).