Բուդապեշտ` Դանուբի մարգարիտը
Բուդապեշտը Հունգարիայի քաղաքական, առևտրային, երթևեկային և մշակութային կետրոնն է։ Դանուբ գետը բաժանում է քաղաքը երկու հիմնական մասի. Բուդա (արևմտյան մաս) և Պեշտ (արևելյան մաս)։ Ասել, որ Բուդապեշտը Եվրոպայի իսկական «մարգարիտն» է, նշանակում է ոչինչ չասել: Հնաոճ բարոկկո ոճի թաղամասերը, պահպանել են իրենց կանաչավուն բրոնզե գմբեթները, շքեղ թատրոնները, պալատներն արտացոլում են կայսրության ոգին, հունգարական թագավորների ու սրբերի հուշարձանները գրավում են իրենց վեհությամբ, իսկ շքեղ Պառլամետի շենքը փառահեղ է տարվա բոլոր եղանակներին:
1. Հունգարական Պառլամենտ- Սակավաթիվ շինություններ են ունակ հավասարապես գեղեցիկ լինել, թե լավ եղանակին և թե վատ, կամ հիացնել դիտողի աչքը, թե արեգակի ճառագայթների ներքո, և թե մթության քողի տակ: Հունգարիայի խորհրդարանի շենքը, շնորհիվ իր յուրօրինակ գեղեցկության և ճիշտ ընտրված դիրքի, պատկանում է այդ սակավաթիվ շենքերի թվին: Այս հիասքանչ կառույցը գտնվում է Բուդապեշտ քաղաքի սրտում՝ անմիջապես Դանուբ գետի ափին: Դանուբը Բուդապեշտը բաժանում է երկու հիմանական մասերի՝ Պեշտի և Բուդայի: Պառլամենտի շենքը գտնվում է Պեշտում, երկու՝ Մարգարեթ և Շղթայաձև կամուրջներից գրեթե հավասար հեռավորության վրա: Շնորհիվ նմանօրինակ դիրքի՝ այս շինությունը հիասքանչ երևում է, թե Դանուբի հակառակ ափից և թե երկու կամուրջներից:
2. Սեչենյիի շղթայակապ կամուրջ - Սեչենյիի շղթայակապ կամուրջը` կախովի, շղթայակապ կամուրջ է Դանուբ գետի վրա, որը կապում է երկու պատմական թաղամասերը` Բուդան և Պեշտը:Կամրջի բարձրությունը 202 մետր է, որը համարվում է աշխարհում ամենաբարձրներից մեկը։ Ամառային ամիսների որոշ ազատ օրերին հատուկ առիթներով մեքենաների երթևեկությունը փակվում է, փոխարենը ճանապարհը բացվում է հետիոտների համար։ Կամրջի հեղինակը եղել է անգլիացի ճարտարագետ Վիլյան Թերնեյ Քլարկը, իսկ 1939 թվականին կամրջի կառուցումը նախաձեռնել է Իշտվան Սեչենյին, նույն թվականին շինարարությունը վերահսկել է շոտլանդացի ճարտարագետ Ադամ Քլարկը։ Կամրջի կառուցումը զգալի չափով ֆինանսավորել է հույն վաճառական Գեորգիս Սինասը:1852 թվականին կամուրջը ենթարկվել է որոշակի փոփոխության՝ քանդակագործ Յանոշ Մարշալը կամրջի վրա ավելացրել է 4 հսկա առյուծի քանդակներ։
3. Հերոսների հրապարակ - Հերոսների հրապարակը` Հունգարիայի մայրաքաղաքի կենտրոնական տեսարժան վայրերից է: Այն Անդրեաշ պողոտայի տրամաբանական ավարտն է: Այստեղ բերում են Բուդապեշտ ժամանող բացարձակապես բոլոր զբոսաշրջիկներին: Եվ դա զարմանալի չէ, քանի որ Հերոսների հրապարակը իսկական թանգարան է բաց երկնքի տակ:
4. Սբ․ Մաթևոսի տաճար - Սուրբ Մաթևոսի կաթոլիկ տաճարը Բուդապեշտի ամենագեղեցիկ կառույցներից է: Նրա շինարարությունը ընթացել է երկու դար շարունակ: Շենքը գոթական ոճով է եւ այնքան շքեղ , որ նույնիսկ երբ 16-րդ դարում թուրքերը գրավեցին քաղաքը, նրանք չեն ոչնչացրել տաճարը, միայն փակել էին որմնանկարները: Հատկապես նշանակալից է տաճարի դիրքը, այն գտնվում է Սուրբ Երրորդություն հրապարակի և ձկնորսական բաստիոնիի մեջտեղում: Բացի այդ այստեղից բացվում է Պառլամետի շենքի հրաշալի տեսարան:
5. Անդրեաշի պողոտա - Սա Բուդապեշտի հիմնական հանդիսավոր արարողությունների պողոտան է: Իր շքեղության համար, այն նույնիսկ անվանում են Բուդապեշտի ''Ելիսեյան դաշտեր'' եւ ընգրկված է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային ժառանգության ցուցակում: Պողոտայում են տեղակայված բազմաթիվ տեսարժան վայրեր` Հունգարիայի պետական Օպերան, տարբեր թանգարաններ, Գեղարվեստի համալսարանը եւ երաժշտական ակադեմիան:
6. Վայդահունյադ ամրոց - Ամրոցը մեկին մեկ կրկնօրինակում է Տրանսիլվանիայում գտնվող համանուն ամրոցին: Այն կառուցվել է 1896-ին և ի սկզբանե ստվարաթղթից էր: Սակայն տեղացիներն այքան հավանեցին այն, որ որոշեցին վերակառուցել այն աղյուսից և քարերից: Ամրոցի գոթական դարպասները տանում են դեպի արքունիք: Ներսում տեղակայված է մի գեղեցիկ մատուռ, որտեղ նորապսակները սիրում են լուսանկարվել:
7. Հելլերտի բաղնիք - Բուդապեշտը գեյզերների քաղաք է, եթե Ձեր ճանապարհորդության ընթացքում Դուք պլանավորում եք լինել Բուդապեշտում, ապա անպայման ամենաքիչը 3-4 ժամ պետք է տրամադրեք առողջարանային ջրային պրոցեդուրաներին։ Հելերտ բուժական բաղնիքը՝ քաղաքային 13 բաղնիքներից մեկը, իրավամբ համարվում է ամենագեղեցիկը։
Հունգարիայի երկու մասերը կտրուկ տարբերվում են, նրանք կապված են գեղեցիկ կամուրջներով: Տեսարժան վայրերի մեծ մասը գտնվում է Պեշտում, բայց, եթե դուք այցելել եք Հունգարիա, չպետք է բաց թողնեք Castle Hill-ը տեսնելու հնարավորությունը, որը գտնվում է Բուդայում: Բուդապեշտը կոմպակտ, հանգիստ քաղաք է: Տրանսպորտային համակարգը չափազանց արդյունավետ է, բայց, հավանաբար, ցանկություն կառաջանա շրջել քաղաքում: Դա լավագույն միջոցն է ուսումնասիրել մոդերն ոճի կառույցները, թաքնված փոքրիկ բակերը, գայթակղիչ սրճարանները, այնպես որ անհրաժեշտ է ընտրել հյուրանոց քաղաքի կենտրոնին մոտ: Բուդապեշտում մնալու բազմաթիվ լավ տարբերակներ կան: Նրանցից շատերը գտնվում են ցնցող հին շենքերում, որոնք վերականգնվել են եւ այժմ հագեցած են բոլոր անհրաժեշտ ժամանակակից հարմարություններով:
Խոհանոց - Բուդապեշտի առավելություններից է` լավ սունդը, մատչելի գներով: Եթե ցանկություն կամ հնարավորություն չունեք ճաշել շքեղ ռեստորանում, ապա անհանգստանալու կարիք չկա` կգտնվեն մի շարք սրճարաններ,որտեղ կարող եք փորձել համեղ ճաշատեսակներ, հաճելի միջավայրում, մատչելի գներով: Քաղաքում կան ավելի քան 1500 ռեստորաններ, սրճարաններ եւ խորտիկանոցներ: Նոր բացված հաստատությունները, սովորաբար իրենց անվանում են "bistro", թեեւ շատերը ոչ մի ընդհանրություն չունեն Փարիզյան բիստրոների հետ: Բացի հունգարական խոհանոցից, կարող եք փորձել շատ (կամ գրեթե բոլոր) միջազգային խոհանոցի ուտեստները:
Գնային կատեգորիաներ
Միանշանակ Բուդապեշտում կարող եք ճաշել ողջամիտ գներով, բայց լավ է իմանալ, թե ինչ գնային կատեգորիա է ռեստորաններում եւ կատարել ճիշտ ընտրություն: Ահա մի գնային կոպիտ ուղեցույց, որը կօգնի Ձեզ ընտրել ռեստորան, որը համապատասխանում է Ձեր բյուջեին (գները մեկ անձի համար).
շատ թանկ - 4 000 - 5,000 HUF, կամ ավելի,
թանկ - 3 000 - 4 000 HUF,
չափավոր - 2 000 - 3 000 HUF,
էժան - մոտ 1 000 - 1 500 HUF:
Տրանսպորտ
Օգտվեք հասարակական տրանսպորտից Բուդապեշտի կենտրոն հասնելու համար, հատկապես, եթե կանգ եք առել քաղաքի ներքին թաղամասերից մեկում: Դուք կարող եք հեշտությամբ հասնել տեսարժան վայրեր, օգտվելով մետրոյի չորս հիմնական գծերից, կամ տրամվայի գծերից (№ 4, 6 եւ 2): Ավտոբուսների եւ տրոլեյբուսների ծառայությունները բավականին ծավալուն են, իսկ գարնանը և աշնանը գործում է նաև նավակների ծառայություն Դանուբով: Բուդապեշտում հասարակական տրանսպորտային համակարգը ավելի էժան է, քան Արեւմտյան Եվրոպայի շատ երկրներում: Տրամվայները, ավտոբուսները, տրոլեյբուսները եւ մետրոն աշխատում են քաղաքի ամբողջ տարածքում շուրջօրյա, իսկ գիշերային տրանսպորտային ծառայությունները բավականին հուսալի են:
Հասարակական տրանսպորտի տոմսերի տեսակները`
Մեկանգամյա տոմսը - 350 ֆորինտ (450 ֆորինտ, եթե ձեռք բերեք տրանսապոտի ներսում): Ուժի մեջ է բոլոր տրանսպորտային միջոցներում:
24 ժամյա ճանապարհորդական տոմս - 1650 ֆորինտ, վավեր է բոլոր հասարակական տրանսպորտային միջոցներում, ներառյալ D11, D12, D13, D14 նավակները; Գործում է միայն աշխատանքային օրերին, անսահմանափակ թվով, ժամը 0:00-ից մինչ 24:00: Ամսաթիվը նշված է տոմսի վրա և սկիզբն ընտրում եք ինքներդ:
72 ժամյա ճանփորդական տոմս - 4150 ֆորինտ գործում է բոլոր հասարակական տրանսպորտային միջոցներում, անսահմանափակ թվով, 72 ժամի ընթացքում:
Կլիմա - Կլիման Բուդապեշտում ցամաքային է` ամառները տաք կամ շատ տաք են: Ձմեռները ցուրտ են (նոյեմբեր - մարտ), երբեմն մի փոքր արեւոտ: Ձյան առատ տեղումները բավական տարածված են, գիշերը օդի ջերմաստիճանը -15 °,- 5 ° է: Գարնան ամիսներին (մարտ - ապրիլ), օդի ջերմաստիճանը սկսում է կտրուկ բարձրանալ: Երկար ամառները տեւում են մայիսից մինչեւ սեպտեմբերի կեսերը: Անսպասելի տեղումներ լինում են մայիսին եւ հունիսին: Բուդապեշտի աշունը (սեպտեմբերի կեսերից, մինչեւ ուշ հոկտեմբեր) առանձնանում է քիչ անձրևներով եւ երկար արեւոտ օրերով:
Լեզու - Հունգարիայի միակ պաշտոնական լեզուն հունգարերենն է, որը ոչ մի կապ չունի հարեւան երկրների լեզուների հետ: Բնակչության 98.9% -ը խոսում է հունգարերեն:
Արտարժույթ - տարադրամի փոխանակում - Հունգարիայի պաշտոնական արժույթը ֆորինտն է (HUF): Մի շարք վայրերում ընդունում են նաև եվրո: Ֆորինտի մետաղադրամի նոմինալներն են` 5, 10, 20, 50, 100 եւ 200, թղթադրամի նոմինալներն են` 500, 1000, 2000, 5000, 10000 եւ 20000:

Будапешт - жемчужина Дуная
Когда-то, в незапамятные легендарные времена, на берегу величавого Дуная появились два поселения, каждое из которых находилось на противоположном берегу друг от друга. Один из берегов был повыше, и там возникло селение под названием Буда, а на пологом берегу расположился уютный Пешт. Через некоторое время оба города слились в один — под названием Будапешт. Сказать, что Будапешт — самая настоящая «жемчужина» Европы и красивейшая ее столица, значит не сказать ровным счетом ничего. Старинные барочные кварталы, роскошные театры и дворцы, которые сохранили в своих бронзовых, позеленевших куполах, дух империи, древние укрепления Буды, памятники великим венгерским королям и святым просветителям мадьярской земли, конечно, величественное здание парламента, прекрасное в любое время дня и ночи.
Что нужно увидеть ???
1. Здание венгерского парламента - Самое большое и одно из самых красивых зданий в Будапеште, очень напоминающее своего собрата в Лондоне — постоянное место Государственного собрания на берегу Дуная. В его архитектуре причудливо сплелись элементы неоготики по образцу Вестминстерского дворца и влияние парижского боз-ара.Здание планировалось возвести к празднованию 1000-летия обретения венграми родины в 1896 году, однако к этому времени удалось построить лишь центральный купольный зал. Высота центрального купола составляет 27 м, диаметр купола — 20 м. Недалеко от здания Венгерского парламента установлен, наверное, самый "сильный" памятник во всем Будапеште. Это памятник жертвам Холокоста, которых сковывали вместе и расстреливали на берегу Дуная.
2. Цепной мост Сеченьи - Мост Сеченьи (правильное ударение — на первый слог), или иначе Будапештский мост, соединяет два берега Дуная, на которых раскинулись две старые половины города: Буда и Пешт. Мост открылся для движения в 1849 г., и он был первым (если не считать временных) в столице после венгерской революции 1848 г. В то время центральный пролёт моста, достигавший 202 м, был одним из самых длинных в мире. Мост Сеченьи начинается в Буде на пл. А. Кларка, близ точки отправления фуникулёра к Будайскому дворцу. Заканчивается мост (или наоборот) на пл. И. Сеченьи, недалеко от Грэшемского дворца. Иштван Сеченьи был выдающимся политическим деятелем в Венгрии, и он в изрядной степени поспособствовал строительству моста. На момент постройки этот мост был настолько огромен, а конструкция его — столь оригинальна, что его считали настоящим чудом инженерной мысли. Кроме того, мост имел ещё и символическое значение: он олицетворял объединение двух городов в один.
3. Площадь Героев - Площадь Героев - это одна из центральных достопримечательностей венгерской столицы. Она является логичным завершением главной улицы города - проспекта Андраши. Сюда привозят абсолютно всех туристов, прибывающих в Будапешт. И это не удивительно, ведь Площадь Героев является самым настоящим музеем венгерской истории под открытым небом.
4. Собор Матяша - Католический собор Св. Матяша — одно из красивейших сооружений Будапешта, строительство которого шло на протяжении двух веков. Здание выполнено в готическом стиле и настолько великолепно, что даже когда в 16 столетии турки захватили город, они не разрушили храм, а лишь замазали фрески. Примечательно и расположение храма — он входит в архитектурный комплекс Будайского замка, находясь между площадью Св. Троицы и Рыбацким бастионом. Это одна из красивейших площадей венгерской столицы, плюс отсюда открываются фантастические виды на роскошное здание Парламента. А колокольня собора Матяша — самое высокое сооружение Будайского замка.
5. Проспект Андраши - Это главный парадный проспект Будапешта, который за свою изящность даже получил название «будапештские Елисейские Поля» и занесен в Список Всемирного наследия ЮНЕСКО. На проспекте поселились многие достопримечательности: Венгерский государственный оперный театр, различные музеи, университет изобразительных искусств и музыкальная академия. Помпезный проспект соединяет площадь Ференца Деака с площадью Героев и Городским парком.
6. Замок Вайдахуняд - В самом центре Будапешта, на просторах городского парка Варошлигет стоит невероятно красивый и романтичный замок Вайдахуняд. Своим появлением он обязан празднованиям тысячелетия Венгрии в 1896 г., когда в парке решено было создать «Исторический павильон», экспонаты которого — деревянные, картонные и сделанные из папье-маше уменьшенные модели зданий, игравших значительную роль в развитии государства. Среди макетов был и замок Вайдахуняд (замок Корвинов или родовое гнездо рода Хуньяди в Трансильвании). «Исторический павильон» и особенно Вайдахуняд впечатлили зрителей настолько, что всю конструкцию посетители прозвали Вайдахуняд, а по завершению празднований было решено возвести его на том же месте, но уже из камня. В 1908 г. строительство замка было завершено, а его стены окружили рвом с водой.
7. Купальни Геллерт - Будапешт — город купален. Если ваш познавательно-развлекательный маршрут пролегает через этот город, обязательно выделите часа три для оздоровительных водных процедур. Лечебная купальня Геллерт в Будапеште — одна из 13 городских купален — по праву считается самой красивой. Построенное в начале 20 века здание в стиле модерн больше похоже на дворец, чем на водолечебницу, которые мы привыкли видеть в довольно унылых интерьерах. Четырехэтажное здание одноименной гостиницы с куполом и лепниной на фасаде вот уже почти сто лет притягивает посетителей, а внутреннее убранство купален поражает своим великолепием. Витражные окна с изображениями героев из эпической поэмы, мраморные колонны, бронзовые статуи, кожаные диваны, фонтанчики с питьевой минеральной водой — все это радует глаз и создает атмосферу роскоши. И главное — вы можете себе это позволить!
Где остановиться ???
Две части Венгрии резко различаются, но их связывают прекрасные мосты. Большинство из достопримечательностей находятся в Пеште, но если вы посетили Венгрию, то не должны пропустить Castle Hill, который находится в Будае. Будапешт является компактным, тихим городом. Его транспортная система чрезвычайно эффективна. Вы, вероятно, в конечном итоге все равно должны прогулятся: это лучший способ увидеть много прекрасных фасадов в стиле модерн, скрытые внутренние дворы, заманивые кофейни и бани, так что не обязательно выбрать отель в самом центре. Хорошие места для проживания в Будапеште многочисленны. Многие из них расположены в потрясающих старых зданях, которые были со вкусом восстановлены и теперь, оборудованны всеми современными удобствами, которые можно себе представить.
Еда в Будапеште - Венгерская столица имеет преимущество хорошей еды по доступным ценам. Если вам не по душе роскошные рестораны с дизайнерской едой в миниатюрных порциях, не волнуйтесь, есть некоторые недорогие кафе, с хорошим соотношением цены и качества. Город имеет более чем 1 500 ресторанов, кафе и закусочных. Новые места, как правило, называют себя "бистро" , хотя в основном не умеют сделать хороший бистро в парижском стиле. Кроме ресторанов, предлагающих блюда венгерской кухни, вы можете попробовать все (или почти все) основные блюда международной кухни.
Ценовые категории - Вот грубый гид цен, чтобы помочь вам выбрать ресторан, который соответствует вашему бюджету (цены указаны на одного человека):
очень дорогой - выше 4 000 - 5 000 или более HUF,дорогой - около 3 000 - 4 000 HUF,
умеренный - 2 000 - 3 000 HUF,
дешевый - около 1 000 - 1 500 HUF,
Транспорт в Будапеште - Воспользуйтесь услугами общественного транспорта, чтобы добраться до центра Будапешта, особенно если вы находитесь в одной из внешних районов, но обойтись по центральным районом, также может быть более удобно на общественном транспорте. Вы легко можете добраться до достопримечательностей, путешествуя на одной из четырех линий метро или по основным трамвайным линиям (№ 4, 6 и 2). Услуги автобуса и троллейбуса весьма обширны. Там также планируется служба лодок по Дунае с весны до осени. Будапешт имеет довольно обширную и эффективную систему общественного транспорта, дешевле чем в большинстве из западноевропейских стран.
Важнейшие виды билетов для общественного транспорта:
Одноразовый билет - 350 форинт, (450 форинтов, если приобрести у водителя на борту транспортного средства): действителен на всех транспортных средствах общественного транспорта в течение одной непрерывной поездки.
Билеты для разделов метро - (до 3 остановок) - 300 форинтов: действителен в течение одной непрерывной поездки, без изменений на всех трех линиях метро, на 3 трех остановках в течение 30 минут.
24 - часовой проездной - (napijegy: 1 650 форинтов): действуетв для всех общественных транспортных средств, вкл. служба лодок D14, служба лодок D11 D12, D13 и только по рабочим дням, чисел поездок неограничен, с 0:00 до 24:00 , день указан в билете (вы решаете время начала).
72 часовой проездной (Turista jegy: 4 150 форинтов): действует во всех общественных транспортных средств, для неограниченного числа поездок, в течение 72 часов, начиная с даты и времени , когда вы его приобрели.
7-дневный проездной (hetijegy: 4 950 форинт, действует на всех общественных транспортных средств с 0:00 до 24:00.
Климат - Климат в Будапеште континентальный: лвто теплое или очень теплое. Зима (с ноябрья до начала марта) может быть холодно и мало солнца. Снегопад идет довольно часто, и ночью температуры -15 °- 5 ° . В весенние месяцы (март и апрель) температура начинает резко подниматься. Погода в конце марта и апреля,очень приятная в течение всего дня. Долгое лето длится с мая до середины сентября, теплое или очень теплое лето. Внезапные ливни быжают в мае и в июне. Осень в Будапеште (с середины сентября до конца октября) характеризуется небольшими дождями и длинными солнечными днями, с умеренной температурой.
Язык - Венгерский: единственный официальный язык страны, никак не связан с языками соседних стран. 98,9% от общей численности населения, говорят именно по венгерски.
Валюта - обмен валюты - Официальная валюта Венгрии является венгерский форинт (HUF). Есть ряд мест, которые принимают Евро тоже. Купюр форинтов: Монеты - 5, 10, 20, 50, 100 и 200, банкноты 500, 1000, 2000, 5000, 10000 и 20000 форинт.