Միասին բացահայտենք առեղծվածային Չեխիայի տեսարժան վայրերը
Չեխիա` բազմազանության երկիր: Իր մեջ առկա է և սլավոնական ինքնատիպություն, և միջնադարյան խստություն, և թեթև ժամանակակիցություն: Անգամ ամենաքմահաճ զբոսաշրջիկն այստեղ տեսնելու և հիանալու վայրեր կունենա: Այստեղ կարելի է մեկնել ընտանիքով, որպեսզի հանգստանաք բնության գրկում կամ ակտիվ ժամանակ անցկացնել լեռնադահուկային որևէ հանգստավայրում, կարելի է ընկերներով այցելել բոլոր տեսարժան վայրերը, լինել միջնադարյան ամրոցներում, վերականգնել առողջությունը առողջարանային հանգստավայրում:
Եկեք մեր բացահայտումը սկսենք Չեխիայի մայրաքաղաքից: Եվ այսպես ոսկե Պրահայի ամենահայտնի տեսարժան վայրերը մեկ վայրում.
1. Pražský hrad (Պրաժսկիյ հրադ) - Այն Չեխիայի ամենամեծ ամրոցն է, մայրաքաղաքի խորհրդանիշը և ամենահայտնի տեսարժան վայրերից մեկը, որը կառուցվել է դեռևս 9-րդ դարում։ Լինել Պրահայում և չտեսնել Pražský hrad-ը, նույնն է, ինչ լինել Փարիզում և չտեսնել Էյֆելյան աշտարակը։ Ամրոցը հիմնադրվել է IX դարում։ Այն գտնվում է բլրի վրա՝ Վլտավա գետի ձախ ափին։ Ամրոցի հրապարակից բացվում է հրաշալի տեսարան, այստեղից կարող եք վայելել Պրահան՝ իր ողջ շքեղությամբ։ Այսօր Pražský Hrad-ը ծառայում է որպես Չեխիայի հանրապետության նախագահի նստավայր։
2. Katedrála sv. Víta (Սբ․Վիտուսի տաճար) - Սբ․ Վիտուսի տաճարը Պրաժսկիյ հրադի մարգարիտն է։ Այն կառուցված է գոթական ճարտարապետական ոճով։ Մինչև 1836 թվականը այստեղ էին թագադրվում չեխական թագավորները։
3. Staroměstské náměstí (Ստարոմեստյան հրապարակ) - Այս հրապարակը Հին քաղաքի սիրտն է։ Հրապարակում կանգնեցվել է Չեխիայի ազգային հերոս Յան Գուսի արձանը։ Հրապարակի շուրջն են գտնվում պատմական բազմաթիվ շինություններ։ Դրանցից ամենահայտնիներն են Սբ․ Նիկոլայի տաճարը, Գոլց Կինսկիյների պալատը, Սուրբ Մարիամի տաճարը և Ռատուշան՝ իր աստղագիտական ժամացույցով։
4. Václavské náměstí (Վացլավյան հրապարակ) - Այս հրապարակը Պրահայի սիրտն է։ Որտեղ էլ գնաս, միևնույն է հայտնվում ես այս հրապարակում։ Վաղ ժամանակներում այն ծառայել է որպես ձիերի շուկա, իսկ այժմ հրապարակում կան բազմաթիվ ռեստորաններ, խանութներ և զվարճանքի այլ վայրեր։ Հրապարակի սկզբնամասում կանգնեցված է Սբ․ Վացլավի ձիով արձանը։
5. Josefov (Հրեական քաղաք) - Հրեական թաղամասը գտնվում է Հին քաղաքի սրտում։ Տարածքն այնքան էլ մեծ չէ, սակայն հարուստ է ճարտարապետական հուշարձաններով և պատմությամբ։ Այն նախկին հրեական գետտո է։
6. Karlův most (Կառլի կամուրջ) - Կառլի կամուրջը միջնադարյան ճարտարապետության գլուխգործոց է։ Կամրջի կառուցման առաջին քարն իր ձեռքով դրել է Կառլ IV-ը՝ 1357 թվականի հուլիսի 9-ին։ Սակայն կամուրջն իր անվանումը ստացել է միայն 1870 թվականին։ Քայլեք կամրջով, հիացեք միջնադարյան աշտարակներով և արձաններով (դրանք կամրջի վրա 30-ն են), երազանք պահեք և դիպչեք Սբ․ Յանի արձանին, պատվիրեք Ձեր նկարը կամրջի նկարիչներին և վայելեք փողոցային երաժիշտների արվեստը։
7. Vyšehrad (Վիշեհրադ) - Այն ամրոց է և Հին Պրահայի թաղամասերից մեկը։ Հիմնվել է դեռևս 10-րդ դարում։ 14-15-րդ դարերում կառուցվել է Սբ․ Պետրոսի և Պողոսի բազիլիկ տաճարը։ Թանգարանում ներկայացված են հնագիտական գտածոներ, որոնք վկայում են այն մասին, որ Վիշեհրադի տարածքում մարդիկ բնակվել են մ.թ.ա. դեռևս 4-րդ հազարամյակում։ Այնպես որ երեկոյան կզբոսնենք Վիշեհրադի տարածքում և կվայելենք երեկոյան Պրահան ամրոցի պատերից։
8. Tančící dům (Պարող շենք) - Յուրահատուկ ճարտարապետական հուշարձան դեկոնստրուկտիվիզմի ոճով, որը նվիրված է հայտնի հոլիվուդյան պարողներ Ջինդեր Ռոջերսին և Ֆրեդ Աստերին: Շենքը անվանում են նաև «Ջինդեր և Ֆրեդ»Այս շենքը դարձել է բազմաթիվ վեճերի, քննարկումների առարկա, բազմաթիվ քննադատներ, ճարտարապետներ, անգամ պարզապես քաղաքի բնակիչներ չեն դադարում քննարկել այն: Բայց պարող շենքը արդեն վաղուց դարձել է Պրահայի ամենահայտնի տեսարժան վայրերից: Այն սիմվոլիկ շինություն է, որը պատկերում է պարող տղամարդու և կնոջ:
9. Petřínská rozhledna (Պետրշինյան աշտարակ) - Պետրշինյան աշտարակն առաջին հայացքից հիշեցնում է հանրահայտ Էյֆելյանը, սակայն մի քիչ փոքրացված: Այն ունի 60 մետր բարձրություն և գտնվում է Պետրշին բլրի վրա: Ի տարբերություն Էյֆելյան աշտարակի Պետրշինյան աշտարակն ունի ութանկյուն տեսք, աշխարհագրորեն էլ այն ավելի բարձր է, քանի որ գտնվում է բլրի վրա: Ի դեպ այն կառուցվել է մի շարք չեխ գործարարների կողմից, ովքեր ոգեշնչված էին հենց Էյֆելյան աշտարակից:
10. John Lennon wall + Wax Museum + The spinning head of Kafka - Ջոն Լենոնին նվիրված հայտնի պատը Պրահայում գտնվում է Վելկոպրժևորյան հրապարակում` Ֆրանսիայի դեսպանատան դիմաց: Ասում են, որ այս պատի վրա գրառումներ սկսել են հայտնվել անմիջապես Ջոն Լենոնի մահից հետո: Ինչպես նաև, այստեղ հավատում են, որ Լենոնի իսկական երկրպագուն հազարավոր գրառումներից կգտնի հենց երաժշտի ինքնագիրը:
Պրահայում նույնպես կա մոմե արձանների թանգարան, որն իր մեծությամբ իհարկե զիջում է Մադամ Թյուսոյի թանգարանին, սակայն բնավ չի զիջում արձանների բնական տեսքով և պատրաստման վարպետությամբ: Ֆրանց Կաֆկայի հուշարձանն իրենից ներկայացնում է հսկայական գլուխ 10 մետր բարձրությամբ և 45 տոննա քաշով չժանգոտվող մետաղից: Այն բաղկացած է 42 պտտվող սկավառակներից, որոնք էլ ձևավորում են Կաֆկայի գլուխը:
11. Národní divadlo (Ազգային թատրոն) - Ազգային թատրոնը մայրաքաղաքի զարդն է, հպարտությունը։ Թատրոնի շենքը խորհրդանշում է չեխական մշակույթի զարթոնքը։ Կառուցվել է 1881 թվականին ժողովրդի դրամահավաքության միջոցներով:
Իսկ այժմ ծանոթանանք Չեխիայի ամենահայտնի քաղաքներին.
1. Karlovy Vary (Կառլովի Վառի) - Անհնար է պատկերացնել ճանապարհորդություն Չեխիա առանց Karlovy Vary այցելելու։ Այս հեքիաթայի քաղաքի տեսարժան վայրերից են հանրահայտ Յան Բեխերի թանգարանը, որտեղ էլ արտադրվում է չեխական ամենահայտնի լիկյորը` Becherovka-ն, այցելուները ծանոթանում են թանգարանի պատմությանը, հայտնի խմիչքի պատրաստման և պահպանման տեխնոլոգիային: Դիանա դիտաշտարակը կառուցվել է 1914 թվականին` 547 մետր բարձրության վրա: Աշտարակից բացվում է հրաշալի տեսարան դեպի Կառլովի Վառի և նրա շրջակայքը:
Գյոթեի անվան դիտաշտարակը ամենահինն է Կառլովի Վառիում: Այն կառուցվել է 1889 թվականին: Աշտարակի բարձրությունը 42 մետր է, դեպի վերին դիտարկման հրապարակ պետք է բարձրանալ աստիճաններով, դրանք 165 են: Քաղաքի ամենահայտնի աղբյուրը` Գեյզերը, գտնվում է համանուն կոլոննադայում: Միայն պատկերացրեք Գեյզերի ջրի շիթը բխում է 2 կմ խորքից, իսկ ջերմաստիճանը հասնում է մինչև +72...+73°С:
2. Český Krumlov (Չեսկի Կրումլով) - Հեքիաթային քաղաք Չեխիայի հարավում։ Այն կարծես փոքրիկ միջնադարյան անկյուն լինի ժամանակակից աշխարհում։ Երկրային եդեմի այս փոքրիկ անկյան ամենահայտնի տեսարժան վայրերն են Կրումլովյան ամրոցը (14-17-րդ դարեր), քաղաքի պատմական կենտրոնը, որն ի դեպ Յունեսկոյի համաշխարհային ժառանգության օբյեկտների ցանկում է, Սբ․ Վիտուսի տաճարը (1340թ․), քաղաքային Ռատուշան (1580թ․), Մինորիտների վանքը (14-17-րդ դարեր) և այլ բազմաթիվ այլ տեսարժան վայրեր։
3. Brno (Բռնո) - Հարավային այս քաղաը պատմական Մորավիայի կենտրոնն է, մեծությամբ երկրորդը Չեխիայում: Տեղացիները համարում են, որ այն ոչնչով չի զիջում մայրաքաղաքին։ Բռնոյի տեսարժան վայրերից ամենահայտնիներն են` Եվրոպայում մեծությամբ 2-րդ Ոսկրերի կատակոմբան, Սբ․ Պետրոսի և Պողոսի տաճարը, Պերնշտեյն ամրոցը, բանջարեղենային շուկայի հրապարակը, Ազատության հրապարակը, Հին Ռատուշան, Լեդնիցե ամրոցը, Շպիլբերգ ամրոցը, կիրառական արվեստի Մորավական պատկերասրահը, ինչպես քաղաքի պատմական կենտրոնը։ Եվ իհարկե կայցելենք Բռնոյի հայտնի գարեջրի գործարանը, կծանոթանանք գարեջրի պատրաստման եղանակներին և նորագույն տեխնոլոգիաներին։
4. Kutná Hora (Կուտնա Հորա) - Միջնադարյան շրջանի չեխական ամենահարուստ քաղաքներից մեկը: Այս քաղաքի հանքերից արդյունահանում էին արծաթ և այստեղ էր գտնվում թագավորական դրամատունը: Քաղաքի տեսարժան վայրերից են Սուրբ Վարվարայի հայտնի տաճարը` կառուցված գոթական ոճով և յուրօրինակ մատուռ-ոսկ, որի ինտերյերն ամբողջությամբ պատրաստված է մարդկային գանգոսկրերից և ոսկորներից: Ուսումնասիրության մյուս օբյեկտը մասնավոր սեփականության տակ գտնվող բարային ամրոցն է` պատմական ինտերյերով, պատկերասրահով, կահույքի, զենքի և որսորդական պարագաների հավաքածուներով:
5. Olomouc (Օլոմոուց) - Փոքրիկ Պրահան՝ Մորավայի ափին։ Այս քաղաքը նաև անվանում են թանգարան բաց երկնքի տակ։ Չէ՞ որ այստեղ՝ ընդամենը 100 քմ-ի վրա, կենտրոնացված են բազմաթիվ պատմական հուշարձաններ, ճարտարապետական կոթողներ և անթիվ-անհամար եկեղեցիներ։ Կայցելենք քաղաքի կենտրոնական Ռատուշա, կտեսնենք Սբ․ Երրորդության կայմը, Օլոմոուցի շատրվանները, Օլոմոուցի ամրոցը, կզբոսնենք քաղաքի պատմական կենտրոնում և այլ նշանակալի վայրերում։

Все что Вам нужно знать при визите в Чешскую Республику
Чехия - страна контрастов. В ней присутствует и славянская самобытность, и средневековая чопорность, и легкая современность. Даже самому взыскательному туристу будет на что посмотреть. Сюда можно отправиться с семьей, чтобы отдохнуть на природе или же активно провести время на каком-либо горнолыжном курорте, можно поехать с друзьями и осмотреть все достопримечательности, побывать в средневековых замках и окунуться в жизнь модной европейской столицы, можно поправить здоровье на одном из лечебных курортов.
Давайте начнем знакомство с Чешской Республикой из столоцы. И так главные достопримечательности Праги, которые нужно обязательно посетить:
1.Pražský hrad (Пражский град)- Пражский Град — самая большая крепость Чехии, протянувшаяся вдоль вершины холма на левом берегу Влтавы. Это крупный историко-политический и культурный центр страны, основанный еще в 9 веке. Сегодня в крепости располагается резиденция президента Чехии.
2. Katedrála sv. Víta (Собор святого Вита)- Одним из ярчайших символов города является собор святого Вита. Его история ведет начало с 1344г, сегодня здесь резиденция архиепископа Пражского. В Соборе до 1836 года короновались чешские короли.
3. Staroměstské náměstí (Староместская площадь) - Староместская площадь – сердце Старого города. Здесь установлен памятник национальному герою Чехии Яну Гусу. Вокруг площади находятся исторические здания. Известные из них: собор св. Николая, Тынский храм, дворец Кински и Ратуша с астрономическими часами – Пражский Орлой.
4. Václavské náměstí (Вацлавская площадь)- Вацлавская площадь скорее похожа на широкий бульвар. Это сердце Праги. Куда не пойдешь, все равно окажешься здесь. Когда-то это был конный рынок. А теперь на площади работают магазины и рестораны, люди спешат по своим делам, жизнь кипит даже ночью. В начале площади стоит конный памятник святому Вацлаву, под «хвостом» назначают свидания и встречи пражане, туристы собираются на экскурсии. На Вацлаваке кипит общественная жизнь, народ приходит сюда по любому поводу и без повода.
5. Josefov (Еврейский город) - Еврейский квартал расположился в сердце Старого города. Территория его невелика, но он богат архитектурными памятниками и историей. Это бывшее еврейское гетто.
6. Karlův most- Карлов мост – произведение средневекового зодчества. Первый камень в основании строения 9 июля 1357 года собственноручно заложил Карл IV. Но название “Карлов” мост получил только в 1870 году. Это не первый мост через Влтаву, предыдущие были снесены наводнением. Сегодня Карлов мост – излюбленное место гостей Праги. Пройдитесь и вы по мосту, полюбуйтесь его средневековыми мостовыми башнями и скульптурами (всего их 30), загадайте желание и прикоснитесь к статуе св. Яна Непомуцкого, закажите портрет свободному художнику и послушайте уличных музыкантов.
7. Vyšehrad (Вышеград)- Вышеград – крепость и один из районов Праги. Замок-крепость возвышается на холме на правом берегу Влтавы. Ещё в X веке славяне основали здесь городище. В XIV-XV веках была возведена базилика святых Петра и Павла. Вышеград стал важным оборонительно-стратегическим сооружением и резиденцией чешских королей. В музее представлены археологические находки, свидетельствующие о заселении Вышеграда в 4 тысячилетии до н. э. Рядом с базиликой находится кладбище, где похоронены известные люди. Прогуляйтесь по паркам Вышеграда, здесь тишина и умиротворение. Полюбуйтесь видами Праги с крепостных стен.
8. Tančící dům (Танцующий дом)- Танцующий дом – одна из «свежих» достопримечательностей Праги (1996 г.), уникальное по своему дизайну и архитектуре здание в духе деконструктивизма. Дом состоит из двух цилиндрических башен: прямой и изогнутой, которые символизируют легендарный бродвейский танцевальный дуэт Джинджер Робертс и Фреда Астера. Строительство объекта вызвало бурные споры между архитекторами, критиками и горожанами. Однако дом стал одной из известных достопримечательностей столицы. Недавно сменились владельцы, и его стали называть как и прежде – Дом «Джинджер и Фреда».
9. Петршинская башня (Petřínská rozhledna) - Петршинская башня – стоит на холме Петршин. Это смотровая башня 60 м высотой. По виду она напоминает Эйфелеву. Однако они отличаются: Петршинская башня имеет восьмиугольное сечение в основании, а Эйфелева – квадратное; чешская башня выше французской, т.к. находится на холме. На башне есть 2 смотровые площадки, с которых в погожий день открывается сногсшибательный вид Праги.
10. John Lennon wall + Wax Museum + The spinning head of Kafka - В столице Чехии, на Велкопржеворской площади, которая в свою очередь находится в Малой Стране находится стена, посвященная Джону Леннону. Стена имеет интересное расположение, ведь прямо напротив стены находится французское посольство. Ходят слухи, что надписи на мемориальной стене начали появляться сразу после смерти известного Джона Леннона. Так же здесь верят и в то, что настоящий фанат Леннона найдет среди тысячи надписи автограф самого Леннона.
В Праге тоже есть музей восковых фигур, которая по своим размерам конечно же уступает музею Мадам Тюссо, но не в коем образом не уступает естественностью фигур и мастерством изготовления.Памятник Франца Кафки выполнен в виде гигантской головы из нержавеющей стали, высотой в 10 метров и весом 45 тонн. Она состоит из 42 вращающихся в разных направлениях дисков. Диски имеют свойство трансформироваться в портрет Франца Кафки на несколько секунд.
11. Národní divadlo (Национальный театр) - Национальный театр – гордость столицы, красивое здание со звездно-голубым куполом, венчаемое золотой короной, на набережной Влтавы. Театр для чехов имеет особое значение. Это символ чешского возрождения. Строили его на пожертвования народа. Предполагалось, что ставиться в нем будут только чешские спектакли, но сегодня в репертуаре есть и произведения мировой культуры.
А теперь давайте познакомимся с известными городами Чехии, которые нужно обязательно посетить.
1. Karlovy Vary (Карловы Вары) - Невозможно представить путишествие в Чехию, без визита в Карловы Вары. Главные достопримечательности этого райского города является музей Яна Бехера. «Бехеровка» — один из самых известных карловарских продуктов. Во время экскурсии по музею посетители знакомятся с историей, технологией производства и хранения напитка. Каменная обзорная башня Диана была построена в курортном лесопарке на высоте 547 м.
Башня Гёте в Карловых Варах является смотровой, отсюда открывается один из самых живописных видов на город и его окрестности. Примечательно, что башня имени Гёте — старейшее и самое первое обзорное сооружение в Карловых Варах, построенное еще в 1889 г. Самый знаменитый источник Карловых Вар — Гейзер — расположен в одноименной колоннаде. Только представьте: Гейзер извергает воду из глубины в два километра, а его температура составляет +72…+73°С.
2. Český Krumlov (Чески-Крумлов) - В 175 км от Праги у подножия гор Шумава расположился небольшой городок под названием Чески-Крумлов (Český Krumlov). Причудливо огибаемый голубой лентой Влтавы, он напоминает декорации к фильму об эпохе отважных рыцарей и прекрасных принцесс. Главными достопримечательностями этого чудесного города являются Крумловский замок (14-17 вв., )Исторический центр – объект всемирного культурного наследия под охраной ЮНЕСКО, Костел св. Вита (заложен в 1340 г.);Костёл и монастырь миноритов (XIV—XVII век);Городская Ратуша (1580 г.).
3. Brno (Брно) - Этот город, находящийся на юге Чехии центр исторической Моравии. Брно второй город Чехии по величине. Местные считают, что Брно ни чем не отстает от столицы. Самыми известными достопримечательностями Брно являются: вторая по величине катакомба человеческих костей, собор св. Петра и Павла, замок Пернштейн, Площадь овощного рынка, Площадь Свободы, Старая Ратуша, Замок Леднице, Замок Шпилберг, Моравская галерея прикладного искусства, а так же исторический центр города: И конечно же известный пивной завод Брно, где мы познакомимся с методами и новейшими технологиями изготовления пива.
4. КУТНА ГОРА и ЗАМОК ЧЕШСКИЙ ШТЕРНБЕРК - Богатейший из чешских городов периода средневековья, в здешних шахтах добывалось серебро и находился королевский монетный двор, знаменитый Собор Святой Варвары в стиле "пламенеющей готики" и уникальная часовня-Костница, все интерьеры которой изготовлены из человеческих черепов и костей; второй объект осмотра – барочный замок в частном владении с историческими интерьерами, картинной галереей, коллекциями мебели, оружия и охотничьих трофеев.
5. Olomouc (Оломоуц) - Очаровательный городок Оломоуц уютно расположился на востоке Чехии и является центром Моравии – исторического региона на берегах живописной реки Моравы. Оломоуц не зря называют музеем под открытым небом, ведь здесь, на площади всего около ста квадратных километров, сосредоточено великое множество исторических памятников и архитектурных сооружений, которые превращают город в «маленькую Прагу», спокойную, тихую и по-домашнему приветливую. Мы посетим центральную Ратушу города, Столб Пресвятой Троицы, Фонтаны Оломоуца, Оломоуцкую крепость, погуляем в историческом центре города и в других значительных местах.