Միասին բացահայտենք առեղծվածային Չեխիայի տեսարժան վայրերը
Չեխիա` բազմազանության երկիր: Իր մեջ առկա է և սլավոնական ինքնատիպություն, և միջնադարյան խստություն, և թեթև ժամանակակիցություն: Անգամ ամենաքմահաճ զբոսաշրջիկն այստեղ տեսնելու և հիանալու վայրեր կունենա: Այստեղ կարելի է մեկնել ընտանիքով, որպեսզի հանգստանաք բնության գրկում կամ ակտիվ ժամանակ անցկացնել լեռնադահուկային որևէ հանգստավայրում, կարելի է ընկերներով այցելել բոլոր տեսարժան վայրերը, լինել միջնադարյան ամրոցներում, վերականգնել առողջությունը առողջարանային հանգստավայրում:
Եկեք մեր բացահայտումը սկսենք Չեխիայի մայրաքաղաքից: Եվ այսպես ոսկե Պրահայի ամենահայտնի տեսարժան վայրերը մեկ վայրում.
1. Pražský hrad (Պրաժսկիյ հրադ) - Այն Չեխիայի ամենամեծ ամրոցն է, մայրաքաղաքի խորհրդանիշը և ամենահայտնի տեսարժան վայրերից մեկը, որը կառուցվել է դեռևս 9-րդ դարում։ Լինել Պրահայում և չտեսնել Pražský hrad-ը, նույնն է, ինչ լինել Փարիզում և չտեսնել Էյֆելյան աշտարակը։ Ամրոցը հիմնադրվել է IX դարում։ Այն գտնվում է բլրի վրա՝ Վլտավա գետի ձախ ափին։ Ամրոցի հրապարակից բացվում է հրաշալի տեսարան, այստեղից կարող եք վայելել Պրահան՝ իր ողջ շքեղությամբ։ Այսօր Pražský Hrad-ը ծառայում է որպես Չեխիայի հանրապետության նախագահի նստավայր։
2. Katedrála sv. Víta (Սբ․Վիտուսի տաճար) - Սբ․ Վիտուսի տաճարը Պրաժսկիյ հրադի մարգարիտն է։ Այն կառուցված է գոթական ճարտարապետական ոճով։ Մինչև 1836 թվականը այստեղ էին թագադրվում չեխական թագավորները։
3. Staroměstské náměstí (Ստարոմեստյան հրապարակ) - Այս հրապարակը Հին քաղաքի սիրտն է։ Հրապարակում կանգնեցվել է Չեխիայի ազգային հերոս Յան Գուսի արձանը։ Հրապարակի շուրջն են գտնվում պատմական բազմաթիվ շինություններ։ Դրանցից ամենահայտնիներն են Սբ․ Նիկոլայի տաճարը, Գոլց Կինսկիյների պալատը, Սուրբ Մարիամի տաճարը և Ռատուշան՝ իր աստղագիտական ժամացույցով։
4. Václavské náměstí (Վացլավյան հրապարակ) - Այս հրապարակը Պրահայի սիրտն է։ Որտեղ էլ գնաս, միևնույն է հայտնվում ես այս հրապարակում։ Վաղ ժամանակներում այն ծառայել է որպես ձիերի շուկա, իսկ այժմ հրապարակում կան բազմաթիվ ռեստորաններ, խանութներ և զվարճանքի այլ վայրեր։ Հրապարակի սկզբնամասում կանգնեցված է Սբ․ Վացլավի ձիով արձանը։
5. Josefov (Հրեական քաղաք) - Հրեական թաղամասը գտնվում է Հին քաղաքի սրտում։ Տարածքն այնքան էլ մեծ չէ, սակայն հարուստ է ճարտարապետական հուշարձաններով և պատմությամբ։ Այն նախկին հրեական գետտո է։
6. Karlův most (Կառլի կամուրջ) - Կառլի կամուրջը միջնադարյան ճարտարապետության գլուխգործոց է։ Կամրջի կառուցման առաջին քարն իր ձեռքով դրել է Կառլ IV-ը՝ 1357 թվականի հուլիսի 9-ին։ Սակայն կամուրջն իր անվանումը ստացել է միայն 1870 թվականին։ Քայլեք կամրջով, հիացեք միջնադարյան աշտարակներով և արձաններով (դրանք կամրջի վրա 30-ն են), երազանք պահեք և դիպչեք Սբ․ Յանի արձանին, պատվիրեք Ձեր նկարը կամրջի նկարիչներին և վայելեք փողոցային երաժիշտների արվեստը։
7. Vyšehrad (Վիշեհրադ) - Այն ամրոց է և Հին Պրահայի թաղամասերից մեկը։ Հիմնվել է դեռևս 10-րդ դարում։ 14-15-րդ դարերում կառուցվել է Սբ․ Պետրոսի և Պողոսի բազիլիկ տաճարը։ Թանգարանում ներկայացված են հնագիտական գտածոներ, որոնք վկայում են այն մասին, որ Վիշեհրադի տարածքում մարդիկ բնակվել են մ.թ.ա. դեռևս 4-րդ հազարամյակում։ Այնպես որ երեկոյան կզբոսնենք Վիշեհրադի տարածքում և կվայելենք երեկոյան Պրահան ամրոցի պատերից։
8. Tančící dům (Պարող շենք) - Յուրահատուկ ճարտարապետական հուշարձան դեկոնստրուկտիվիզմի ոճով, որը նվիրված է հայտնի հոլիվուդյան պարողներ Ջինդեր Ռոջերսին և Ֆրեդ Աստերին: Շենքը անվանում են նաև «Ջինդեր և Ֆրեդ»Այս շենքը դարձել է բազմաթիվ վեճերի, քննարկումների առարկա, բազմաթիվ քննադատներ, ճարտարապետներ, անգամ պարզապես քաղաքի բնակիչներ չեն դադարում քննարկել այն: Բայց պարող շենքը արդեն վաղուց դարձել է Պրահայի ամենահայտնի տեսարժան վայրերից: Այն սիմվոլիկ շինություն է, որը պատկերում է պարող տղամարդու և կնոջ:
9. Petřínská rozhledna (Պետրշինյան աշտարակ) - Պետրշինյան աշտարակն առաջին հայացքից հիշեցնում է հանրահայտ Էյֆելյանը, սակայն մի քիչ փոքրացված: Այն ունի 60 մետր բարձրություն և գտնվում է Պետրշին բլրի վրա: Ի տարբերություն Էյֆելյան աշտարակի Պետրշինյան աշտարակն ունի ութանկյուն տեսք, աշխարհագրորեն էլ այն ավելի բարձր է, քանի որ գտնվում է բլրի վրա: Ի դեպ այն կառուցվել է մի շարք չեխ գործարարների կողմից, ովքեր ոգեշնչված էին հենց Էյֆելյան աշտարակից:
10. John Lennon wall + Wax Museum + The spinning head of Kafka - Ջոն Լենոնին նվիրված հայտնի պատը Պրահայում գտնվում է Վելկոպրժևորյան հրապարակում` Ֆրանսիայի դեսպանատան դիմաց: Ասում են, որ այս պատի վրա գրառումներ սկսել են հայտնվել անմիջապես Ջոն Լենոնի մահից հետո: Ինչպես նաև, այստեղ հավատում են, որ Լենոնի իսկական երկրպագուն հազարավոր գրառումներից կգտնի հենց երաժշտի ինքնագիրը:
Պրահայում նույնպես կա մոմե արձանների թանգարան, որն իր մեծությամբ իհարկե զիջում է Մադամ Թյուսոյի թանգարանին, սակայն բնավ չի զիջում արձանների բնական տեսքով և պատրաստման վարպետությամբ: Ֆրանց Կաֆկայի հուշարձանն իրենից ներկայացնում է հսկայական գլուխ 10 մետր բարձրությամբ և 45 տոննա քաշով չժանգոտվող մետաղից: Այն բաղկացած է 42 պտտվող սկավառակներից, որոնք էլ ձևավորում են Կաֆկայի գլուխը:
11. Národní divadlo (Ազգային թատրոն) - Ազգային թատրոնը մայրաքաղաքի զարդն է, հպարտությունը։ Թատրոնի շենքը խորհրդանշում է չեխական մշակույթի զարթոնքը։ Կառուցվել է 1881 թվականին ժողովրդի դրամահավաքության միջոցներով:
Իսկ այժմ ծանոթանանք Չեխիայի ամենահայտնի քաղաքներին.
1. Karlovy Vary (Կառլովի Վառի) - Անհնար է պատկերացնել ճանապարհորդություն Չեխիա առանց Karlovy Vary այցելելու։ Այս հեքիաթայի քաղաքի տեսարժան վայրերից են հանրահայտ Յան Բեխերի թանգարանը, որտեղ էլ արտադրվում է չեխական ամենահայտնի լիկյորը` Becherovka-ն, այցելուները ծանոթանում են թանգարանի պատմությանը, հայտնի խմիչքի պատրաստման և պահպանման տեխնոլոգիային: Դիանա դիտաշտարակը կառուցվել է 1914 թվականին` 547 մետր բարձրության վրա: Աշտարակից բացվում է հրաշալի տեսարան դեպի Կառլովի Վառի և նրա շրջակայքը:
Գյոթեի անվան դիտաշտարակը ամենահինն է Կառլովի Վառիում: Այն կառուցվել է 1889 թվականին: Աշտարակի բարձրությունը 42 մետր է, դեպի վերին դիտարկման հրապարակ պետք է բարձրանալ աստիճաններով, դրանք 165 են: Քաղաքի ամենահայտնի աղբյուրը` Գեյզերը, գտնվում է համանուն կոլոննադայում: Միայն պատկերացրեք Գեյզերի ջրի շիթը բխում է 2 կմ խորքից, իսկ ջերմաստիճանը հասնում է մինչև +72...+73°С:
2. Český Krumlov (Չեսկի Կրումլով) - Հեքիաթային քաղաք Չեխիայի հարավում։ Այն կարծես փոքրիկ միջնադարյան անկյուն լինի ժամանակակից աշխարհում։ Երկրային եդեմի այս փոքրիկ անկյան ամենահայտնի տեսարժան վայրերն են Կրումլովյան ամրոցը (14-17-րդ դարեր), քաղաքի պատմական կենտրոնը, որն ի դեպ Յունեսկոյի համաշխարհային ժառանգության օբյեկտների ցանկում է, Սբ․ Վիտուսի տաճարը (1340թ․), քաղաքային Ռատուշան (1580թ․), Մինորիտների վանքը (14-17-րդ դարեր) և այլ բազմաթիվ այլ տեսարժան վայրեր։
3. Brno (Բռնո) - Հարավային այս քաղաը պատմական Մորավիայի կենտրոնն է, մեծությամբ երկրորդը Չեխիայում: Տեղացիները համարում են, որ այն ոչնչով չի զիջում մայրաքաղաքին։ Բռնոյի տեսարժան վայրերից ամենահայտնիներն են` Եվրոպայում մեծությամբ 2-րդ Ոսկրերի կատակոմբան, Սբ․ Պետրոսի և Պողոսի տաճարը, Պերնշտեյն ամրոցը, բանջարեղենային շուկայի հրապարակը, Ազատության հրապարակը, Հին Ռատուշան, Լեդնիցե ամրոցը, Շպիլբերգ ամրոցը, կիրառական արվեստի Մորավական պատկերասրահը, ինչպես քաղաքի պատմական կենտրոնը։ Եվ իհարկե կայցելենք Բռնոյի հայտնի գարեջրի գործարանը, կծանոթանանք գարեջրի պատրաստման եղանակներին և նորագույն տեխնոլոգիաներին։
4. Kutná Hora (Կուտնա Հորա) - Միջնադարյան շրջանի չեխական ամենահարուստ քաղաքներից մեկը: Այս քաղաքի հանքերից արդյունահանում էին արծաթ և այստեղ էր գտնվում թագավորական դրամատունը: Քաղաքի տեսարժան վայրերից են Սուրբ Վարվարայի հայտնի տաճարը` կառուցված գոթական ոճով և յուրօրինակ մատուռ-ոսկ, որի ինտերյերն ամբողջությամբ պատրաստված է մարդկային գանգոսկրերից և ոսկորներից: Ուսումնասիրության մյուս օբյեկտը մասնավոր սեփականության տակ գտնվող բարային ամրոցն է` պատմական ինտերյերով, պատկերասրահով, կահույքի, զենքի և որսորդական պարագաների հավաքածուներով:
5. Olomouc (Օլոմոուց) - Փոքրիկ Պրահան՝ Մորավայի ափին։ Այս քաղաքը նաև անվանում են թանգարան բաց երկնքի տակ։ Չէ՞ որ այստեղ՝ ընդամենը 100 քմ-ի վրա, կենտրոնացված են բազմաթիվ պատմական հուշարձաններ, ճարտարապետական կոթողներ և անթիվ-անհամար եկեղեցիներ։ Կայցելենք քաղաքի կենտրոնական Ռատուշա, կտեսնենք Սբ․ Երրորդության կայմը, Օլոմոուցի շատրվանները, Օլոմոուցի ամրոցը, կզբոսնենք քաղաքի պատմական կենտրոնում և այլ նշանակալի վայրերում։

What to see in Czech Republic?
Czech Republic is a country of contrasts. There is also a Slavic originality, and medieval stiffness, and light modernity in it. Even the most discerning tourist will have something to see. Here you can go with your family to relax in nature or actively spend time in a ski resort, you can go with friends and explore all the sights, visit medieval castles and plunge into the life of the fashionable European capital, you can improve your health in one of the curative resorts.
Let's start from the capital of this amazing country. Top things you have to visit in Prague:
1.Pražský hrad - Prague Castle is the largest fortress in the Czech Republic, stretching along the top of a hill on the left bank of the Vltava River. It is a major historical, political and cultural center of the country, founded in the 9th century. Today in the fortress is the residence of the President of the Czech Republic.
2.Katedrála sv. Víta - One of the brightest symbols of the city is St. Vitus Cathedral. Its history dates back to 1344, today there is the residence of the Archbishop of Prague. In the Cathedral until 1836, Czech kings were crowned.
3.Staroměstské náměstí- Old Town Square is the heart of the Old Town. There is a monument to the national hero of the Czech Republic Janu Hus. Around the square there are historical buildings. Famous of them: the Cathedral of St. Nicholas, Tyn Church, Kinsky Palace and Town Hall with an astronomical clock - Prague Orla.
4. Václavské náměstí- Wenceslas Square is more like a wide boulevard. This is the heart of Prague. Wherever you go, you'll still be here. Once it was a horse market. And now there are shops and restaurants on the square, people are rushing about their business, life is boiling even at night. At the beginning of the square stands a horse monument to St. Wenceslas, under the "tail" appoint visits and meetings, tourists gather on excursions. On Wenceslas Square the social life is boiling, people come here for any reason and without any reason.
5. Josefov - The Jewish Quarter is located in the heart of the Old Town. The territory is not large, but it is rich in architectural monuments and history. This is a former Jewish ghetto.
6. Karlův most - Charles Bridge is a work of medieval architecture. The first stone at the base of the building was laid on July 9, 1357, by Charles IV himself. But the name "Charles" bridge was received only in 1870. This is not the first bridge across the Vltava, the previous ones were razed by flooding. Today Charles Bridge is a favorite place for guests of Prague. Walk along the bridge, admire its medieval bridge towers and sculptures (total of 30), make a wish and touch the statue of St. Yana Nepomuk, order a portrait of a free artist and listen to street musicians.
7.Vyšehrad - Vyšehrad is a fortress and one of the districts of Prague. Castle-fortress rises on a hill on the right bank of the Vltava. As far back as the 10th century, the Slavs founded an ancient settlement. In the XIV-XV centuries the basilica of saints Peter and Paul was erected. Vyšehrad has become an important defensive-strategic structure and residence of Czech kings. The museum presents archaeological finds that testify to the settlement of Vyšehrad in the 4th millennium BC. Near the basilica is a cemetery where famous people are buried. Take a walk in the parks of Vysehrad, here there is peace and tranquility. Admire the views of Prague from the fortress walls.
8.Tančící dům - The dancing house is one of the "fresh" attractions of Prague (1996), unique in its design and architecture building in the spirit of deconstruction. The house consists of two cylindrical towers: straight and curved, which symbolize the legendary Broadway dance duo Ginger Roberts and Fred Astaire. The construction of the object caused heated discussions between architects, critics and townspeople. However, the house became one of the famous sights of the capital. Recently, the owners changed, and it began to be called as before - the House of "Ginger and Freda."
9. Petřínská rozhledna - Petrshin Tower - stands on the hill Petrshin. It is an observation tower 60 m high. It looks like Eiffel. However, they differ: Petrshin Tower has an octagonal section at the base, and the Eiffel Tower is square; The Czech tower is higher than the French one, as it is on a hill. On the tower there are 2 viewing platforms, from which on a fine day the stunning view of Prague opens.
10. John Lennon wall+ Wax Museum+ The spinning head of Kafka- In the capital of the Czech Republic, on the Velkopzhevorskaya Square, which in turn is in the Lesser Town, there is a wall dedicated to John Lennon. The wall has an interesting location, because right in front of the wall is the French embassy. It is rumored that the inscriptions on the memorial wall began to appear right after the death of the famous John Lennon. It is also believed here that the real Lennon fan will find Lennon's autograph among the thousands of inscriptions.
In Prague, too, there is a museum of wax figures, which by its size is certainly inferior to the Madame Tussauds, but not in any way inferior to the naturalness of the figures and the skill of manufacture. Franz Kafka's monument is made in the form of a giant head made of stainless steel, 10 meters high and weighing 45 tons. It consists of 42 rotating in different directions of disks. Discs have the property to transform into a portrait of Franz Kafka for a few seconds.
11.Národní divadlo - The National Theater is the pride of the capital, a beautiful building with a star-blue dome, crowned by a golden crown, on the Vltava embankment. The theater for the Czechs is of particular importance. It is a symbol of the Czech revival. They built it on the donations of the people. It was supposed that only Czech performances will be staged in it, but today there are also works of world culture in the repertoire.
Let's turn to the most famous cities of Czech Republic:
1.Karlovy Vary - It is impossible to imagine a trip to the Czech Republic without a visit to Karlovy Vary. The main attractions of this paradise town is the Jan Becher Museum. Becherovka is one of the most famous Karlovy Vary products. During the tour of the museum visitors get acquainted with the history, technology of production and storage of the drink. The stone lookout tower of Diana was built in the resort forest park at an altitude of 547 m.
The Goethe Tower in Karlovy Vary is an observation tower, from here one of the most picturesque views of the city and its surroundings opens. It is noteworthy that the Goethe Tower is the oldest and the very first survey building in Karlovy Vary, built as far back as 1889. The most famous source of Karlovy Vary - Geyser - is located in the colonnade of the same name. Just imagine: The geyser spews water from the depth of two kilometers, and its temperature is + 72 ... + 73 ° С.
2. Český Krumlov- In 175 km from Prague at the foot of the Šumava Mountains there is a small town called Český Krumlov. Whimsically enveloped by the blue ribbon of the Vltava, it resembles the scenery for the film about the era of brave knights and beautiful princesses. The main attractions of this wonderful city are Krumlov Castle (14-17 centuries.) The historical center is an object of world cultural heritage under the protection of UNESCO, the Church of Sts. Vita (founded in 1340), Catholic church and monastery of Minorites (XIV-XVII century), Town Hall (1580).
3. Brno - This city, located in the south of the Czech Republic is the center of historic Moravia. Brno is the second largest city in the Czech Republic. Locals believe that Brno does not lag behind the capital. The most famous sights of Brno are: the second largest catacomb of human bones, the Cathedral of St. Peter's and Paul's Castle, Pernštejn Castle, Vegetable Market Square, Freedom Square, Old Town Hall, Lednice Castle, Spilberk Castle, Moravian Gallery of Applied Art, as well as the historic city center: And of course the famous Brno Brasserie, where we will get acquainted with the methods and the newest technologies of beer making.
4. Kutná Hora - The richest of the Czech cities of the Middle Ages, silver was mined here and there was a royal mint, the famous Cathedral of St. Barbara in the style of" flaming Gothic "and a unique chapel, the Belfry, all of whose interiors are made of human skulls and bones; the second object of the inspection is a baroque castle in private possession with historical interiors, an art gallery, collections of furniture, weapons and hunting trophies."
5. Olomouc - The charming town of Olomouc rests comfortably in the east of the Czech Republic and is the center of Moravia, a historic region on the banks of the picturesque Morava River. Olomouc is not for nothing called a museum in the open air, because here, on an area of only about a hundred square kilometers, is concentrated a great number of historical monuments and architectural structures that turn the city into a "little Prague", calm, quiet and at home friendly. We will visit the central Town Hall of the city, the Pillar of the Blessed Trinity, the Fountains of Olomouc, the Olomouc fortress, walk in the historic center of the city and in other significant places.