Ռեգենսբուրգ (Պրահայից)
Միջնադարյան հնագույն քաղաք է, որն ունի ավելի քան 1800 տարվա պատմություն: Սա քաղաք է, որտեղ  քարերը դեռ հիշում են Հռոմի երկաթե լեգիոնների արշավը, խաչակիրների ֆանատիկ ձգտումները, ովքեր այստեղ էին հավաքվել, որպեսզի գնան փրկելու Երուսաղեմը, Նապոլեոնին ողջունող ֆրանսիական գվարդիացիներին:
Սբ. Պետրոսի տաճարը, որը գտնվում է քաղաքի կենտրոնում, հանդիսանում է քաղաքի ճարտարապետության գլուխգործոցը և դասվում է Բավարիայի գոթական ամենագեղեցիկ եկեղեցիների շարքին: Պահպանվել են 14-րդ դարի վիտրաժներ, փակ պատկերասրահներում շինության ծայրերում 2 հնագույն ռոմանական մատուռներ` Բոլոր Սրբերի և Սբ. Ստեֆանի, ինչպես նաև 15-րդ դարի որմնանկարներ:  Հին Եպիսկոպոսական պալատում գտնվող տաճարի գանձարանում պահպանվում են 11-20-րդ դարերի թանկարժեք զարդեր և տեքստիլ արտադրանքներ:
Ռեգենսբուրգի ևս մեկ տեսարժան վայրերից է 300-մետրանոց Քարե կամուրջը: Այդպիսի երկարության առաջին քարե կամուրջն է: Միջնադարում այն համարվում էր շինարարական արվեստի հրաշք և 800 տարվա ընթացքում Ռեգենսբուրգում եղել է միակ կամուրջը Դանուբի վրայով: Այն Գերմանիայի տարածքում պահպանված ամենահին կամուրջն է: Այստեղից բացվում է հիասքանչ տեսարան դեպի քաղաք: Քարե կամուրջի մոտ է գտնվում հայտնի Պատմական երշիկի խոհանոցը, որն այստեղ առաջացել է 12-րդ դարի սկզբին, և տեղացիների պնդմամբ, կամուրջի շինարարների համար ծառայում էր որպես ճաշարան:
Սուրբ Աստվածամոր հին կապելլան արտաքնապես տարբերվող չէ, սակայն ներսում թաքնված է ռոկոկո ոճով հիասքանչ սրահ` 18-րդ դարի արվեստի գլուխգործոց: Եկեղեցում է պահպանվում հրաշագործ սրբապատկեր, որը որոշ աղբյուրների պնդմամբ պատկերվել է Առաքյալ Լուկայի կողմից:
Ռեգենսբուրգը վայր է, որտեղ պատմություն է կերտվել: Համենայն դեպս Եվրոպական պատմություն: Հենց այստեղ Հին Ռատուշայի շենքում, ավելի քան հարյուր տարի գտնվում էր Սուրբ Հռոմեական կայսրության ռեյխսթագը, այստեղ էին թագադրվում նրանց իշխանները և ստորագրվում էին միջազգային համաձայնագրերը: Մի խոսքով, Ռեգենսբուրգում պատմությունը հանդիպում է ամեն քայլում: 2006 թվականից քաղաքը ներառված է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային մշակութային ժառանգության ցուցակում:
Սկիզբը 06:50, տևողությունը 13 ժամ: Ուշադրությու՛ն: Էքսկուրսիան իրականացնող ընկերությունն իրավունք է վերապահում արտակարգ իրավիճակներում կամ այլ չնախատեսված դեպքերում չիրականացնել վերը նշված էքսկուրսիոն ծրագիրը կամ մտցնել որոշակի փոփոխություններ ծրագրում ինչի մասին հաճախորդները նախապես տեղյակ կպահվեն ուշ քան կատարումից 24 ժամ առաջ և այդ դեպքում բոլոր հաճախորդներին կառաջարկվեն այլընտրանքային տարբերակներ կամ անվճար չեղարկում: Էքսկուրսիայի ժամանակ պետք է ունենալ` անձնագիր, վիզա, ապահովագրություն:

REGENSBURG (from Prague)
Regensburg is an ancient medieval city, the history of which dates back more than 1800 years. This is a city where the stones remember the footsteps of the iron legions of Rome, the fanatical aspiration of the Crusaders, gathered here to go liberating Jerusalem, the French guards greeting Napoleon ...
St. Peter's Cathedral, located in the heart of the city, is the architectural dominant of the city and is one of the most beautiful Gothic churches in Bavaria. Stained-glass windows of the XIV century are preserved, in the covered galleries along the sides of the building there are two ancient Romanesque chapels: All Saints and St. Stefan, as well as frescoes of the XV century. In the treasury of the cathedral, located in the old Episcopal Palace, jewelery and textiles of the 11th-20th centuries are kept.
Another attraction of Regensburg is the 300-meter-high Stone Bridge. The first stone bridge is so long. In the Middle Ages it was considered a miracle of the building art and for 800 years was the only bridge in the Regensburg through the Danube. It is the oldest bridge, preserved on the territory of Germany. From here an amazing view of the city opens! Next to the Stone Bridge is the famous Historic Sausage Cuisine, which appeared here in the early 12th century, and is said to have served as a dining room for the bridge builders.
The old chapel of the Blessed Virgin does not seem to be very noticeable, but inside it is a magnificent rococo hall - a real work of art of the 18th century. And in the side-chapel of the church there is a miraculous icon, written, according to some sources, personally by the Evangelist Luke. At least, the debate about the time of writing the icon does not abate so far.
Regensburg is the place where history was founded. At least, European. It was here, in the building of the Old Town Hall, that the Reichstag of the Holy Roman Empire was located for more than a hundred years, its rulers were crowned here and important international agreements were signed that somehow influenced the destinies of millions of people. In a word, the history in Regensburg is met at every step. Since 2006, the city is listed as a UNESCO World Heritage Site.
Beginning at 06:50, duration 13 hours. Attention! The tour may not take place for reasons beyond our control, which we will notify all customers at least 24 hours before the trip. All clients in this case will be offered alternative options.