Ռեգենսբուրգ (Պրահայից)
Միջնադարյան հնագույն քաղաք է, որն ունի ավելի քան 1800 տարվա պատմություն: Սա քաղաք է, որտեղ  քարերը դեռ հիշում են Հռոմի երկաթե լեգիոնների արշավը, խաչակիրների ֆանատիկ ձգտումները, ովքեր այստեղ էին հավաքվել, որպեսզի գնան փրկելու Երուսաղեմը, Նապոլեոնին ողջունող ֆրանսիական գվարդիացիներին:
Սբ. Պետրոսի տաճարը, որը գտնվում է քաղաքի կենտրոնում, հանդիսանում է քաղաքի ճարտարապետության գլուխգործոցը և դասվում է Բավարիայի գոթական ամենագեղեցիկ եկեղեցիների շարքին: Պահպանվել են 14-րդ դարի վիտրաժներ, փակ պատկերասրահներում շինության ծայրերում 2 հնագույն ռոմանական մատուռներ` Բոլոր Սրբերի և Սբ. Ստեֆանի, ինչպես նաև 15-րդ դարի որմնանկարներ:  Հին Եպիսկոպոսական պալատում գտնվող տաճարի գանձարանում պահպանվում են 11-20-րդ դարերի թանկարժեք զարդեր և տեքստիլ արտադրանքներ:
Ռեգենսբուրգի ևս մեկ տեսարժան վայրերից է 300-մետրանոց Քարե կամուրջը: Այդպիսի երկարության առաջին քարե կամուրջն է: Միջնադարում այն համարվում էր շինարարական արվեստի հրաշք և 800 տարվա ընթացքում Ռեգենսբուրգում եղել է միակ կամուրջը Դանուբի վրայով: Այն Գերմանիայի տարածքում պահպանված ամենահին կամուրջն է: Այստեղից բացվում է հիասքանչ տեսարան դեպի քաղաք: Քարե կամուրջի մոտ է գտնվում հայտնի Պատմական երշիկի խոհանոցը, որն այստեղ առաջացել է 12-րդ դարի սկզբին, և տեղացիների պնդմամբ, կամուրջի շինարարների համար ծառայում էր որպես ճաշարան:
Սուրբ Աստվածամոր հին կապելլան արտաքնապես տարբերվող չէ, սակայն ներսում թաքնված է ռոկոկո ոճով հիասքանչ սրահ` 18-րդ դարի արվեստի գլուխգործոց: Եկեղեցում է պահպանվում հրաշագործ սրբապատկեր, որը որոշ աղբյուրների պնդմամբ պատկերվել է Առաքյալ Լուկայի կողմից:
Ռեգենսբուրգը վայր է, որտեղ պատմություն է կերտվել: Համենայն դեպս Եվրոպական պատմություն: Հենց այստեղ Հին Ռատուշայի շենքում, ավելի քան հարյուր տարի գտնվում էր Սուրբ Հռոմեական կայսրության ռեյխսթագը, այստեղ էին թագադրվում նրանց իշխանները և ստորագրվում էին միջազգային համաձայնագրերը: Մի խոսքով, Ռեգենսբուրգում պատմությունը հանդիպում է ամեն քայլում: 2006 թվականից քաղաքը ներառված է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային մշակութային ժառանգության ցուցակում:
Սկիզբը 06:50, տևողությունը 13 ժամ: Ուշադրությու՛ն: Էքսկուրսիան իրականացնող ընկերությունն իրավունք է վերապահում արտակարգ իրավիճակներում կամ այլ չնախատեսված դեպքերում չիրականացնել վերը նշված էքսկուրսիոն ծրագիրը կամ մտցնել որոշակի փոփոխություններ ծրագրում ինչի մասին հաճախորդները նախապես տեղյակ կպահվեն ուշ քան կատարումից 24 ժամ առաջ և այդ դեպքում բոլոր հաճախորդներին կառաջարկվեն այլընտրանքային տարբերակներ կամ անվճար չեղարկում: Էքսկուրսիայի ժամանակ պետք է ունենալ` անձնագիր, վիզա, ապահովագրություն:

Регенсбург — старинный средневековый город, история которого насчитывает более 1800 лет. Это город, где камни помнят еще поступь железных легионов Рима, фанатичную устремленность крестоносцев, собиравшихся здесь, чтобы идти освобождать Иерусалим, французских гвардейцев, приветствующих Наполеона...
Кафедральный собор Св. Петра , находящийся в самом центре является архитектурной доминантой города и относится к числу красивейших готических церквей Баварии. Сохранились витражи XIV века, в крытых галереях по бокам здания две старинные романские часовни: Всех Святых и св. Стефана, а также фрески XV века. В сокровищнице собора, расположенной в старом Епископском дворце, хранятся ювелирные и текстильные произведения XI-XX веков.
Еще одна достопримечательность Регенсбурга - 300-метровый Каменный мост. Первый каменный мост такой длины. В средние века он считался чудом строительного искусства и в течение 800 лет был единственным в Регенсбурге мостом через Дунай. Это самый старый мост, сохранившийся на территории Германии. Отсюда открывается изумительный вид на город! Рядом с Каменным мостом находится знаменитая Историческая колбасная кухня, которая появилась здесь в начале XII века, и, по утверждениям, служила столовой для строителей моста.
Старая капелла Пресвятой Богородицы внешне не очень приметна, но внутри скрывается великолепный зал в стиле рококо – настояшее произведение искусства XVIII века. А в приделе церкви хранится чудотворная икона, написанная, как утверждают некоторые источники, лично Евангелистом Лукой. По крайней мере, споры о времени написания иконы не утихают до сих пор.
Регенсбург – место, где вершилась история. Как минимум, европейская. Именно здесь, в здании Старой ратуши, более сотни лет находился рейхстаг Священной римской империи, здесь короновались ее властители и подписывались важнейшие международные соглашения, так или иначе влиявшие на судьбы миллионов людей. Словом, история в Регенсбурге встречается на каждом шагу. С 2006 года город внесен в список мирвового культурного наследия ЮНЕСКО.