Գլուբոկա - բարձունքում Վլտավայի դաշտավայրի վրա վեր է խոյանում է սքանչելի ամրոց Գլուբոկան` երկրի ամենահայտի և ամենաայցելվող ամրոցը նեոգոթական ոճում: Ի սկզբանե ամրոցը ծառայում էր որպես պահակակետ և հաճախ տրվում էր վարձակալության: Այս ամրոցի մասին առաջին գրավոր հիշատակումը վերաբերում է 1253 թվականին: Առաջին 400 տարվա ընթացքում (13-17-րդ դարեր) ամրոցը 26 տեր է փոխել և բազմաթիվ անգամներ վերակառուցվել: Դրա տերերն են եղել տարբեր ազնվական տոհմեր: Վերջին տերերը` Շվարցենբերգերների տոհմը, 2 անգամ շինարարական ձևափոխություններ է կատարել ամրոցում: Սկզբում այն վերակառուցվել է բարոկկո ոճում, ավելի ուշ, 19-րդ դարի վերջին կատարվել է լայնածավալ վերակառուցում նեոգոթական ռոմատիկ ոճով: Ամրոցն ամբողջությամբ վերակառուցվել է այն ժամանակվա տերերի Անգլիա կատարված ճամփորդության տպավորությունների ազդեցությամբ: Նախագծի հիմնական նախատիպը եղել է Վինձոր ամրոցը: Այս տեսքով Գլուբոկան պահպանվել է մինչ օրս:
Ամրոցի շուրջը կա հիասքանչ անգլիական այգի հազվագյուտ բույսերով: Ամրոցում կա 140 սենյակ, որոնք նման չեն միմյանց, ինչպես նաև 11 աշտարակ, 2 ներքին բակ, ձիարան:
Օրլիկ - 13-րդ դարի սքանչելի ամրոցը կառուցված է 80 մետրանոց ժայռի գագաթին, հիշեցնելով արծվաբույն: Ամրոցի կառուցման մասին կան բազմաթիվ հետաքրքիր առասպելներ: Դրանցից մեկի համաձայն, Օրլիկն իր կառուցմամբ պարտական է տեղի ավազակախմբերից մեկի պարագլխին, որի փոքրիկ որդուն գողացել էր արծիվը: Երեխային կենդանի և անվնաս գտնելով արծվաբնում՝ շնորհակալ հայրը կառուցեց ամրոց և այն անվանեց այդ հպարտ թռչնի անունով: Ներկայիս տեսքն ամրոցը ստանում էր 19-րդ դարում 20 տարվա ընթացքում և նախկին հռոմեական ամրոցից Օրլիկը վերածվեց ձյունաճերմակ 4-հարկանի շինության նեոգոթական ոճում: Օրլիկը մասնավոր սեփականություն է: 1719 թվականից մինչ այժմ ամրոցը պատկանում է Շվարցենբերգ արքունական տոհմին: Չնայած այն հանգամանքին, որ ընտանիքն ապրում է ամրոցում, այն բաց է այցելությունների համար: Ձեզ կդիմավորեն ճոխ կահավորանքը, հնագույն գրադարանը, փոքրիկ հնագիտական հավաքածուն, զենքի ցուցասրահը 300 տեսակի զենքերով, անգլիական այգին սիրամարգերով և այլն:
Սկիզբը 08:30, տևողությունը 10 ժամ: Միջնադարյան ամրոցները և վանքերը չեն ջեռուցվում: Հարմարավետության համար էքսկուրսիաների ժամանակ անհրաժեշտ է վերցնել տաք հագուստ: Ուշադրությու՛ն Էքսկուրսիան իրականացնող ընկերությունն իրավունք է վերապահում արտակարգ իրավիճակներում կամ այլ չնախատեսված դեպքերում չիրականացնել վերը նշված էքսկուրսիոն ծրագիրը կամ մտցնել որոշակի փոփոխություններ ծրագրում ինչի մասին հաճախորդները նախապես տեղյակ կպահվեն ուշ քան կատարումից 24 ժամ առաջ և այդ դեպքում բոլոր հաճախորդներին կառաջարկվեն այլընտրանքային տարբերակներ կամ անվճար չեղարկում: Էքսկուրսիայի ժամանակ պետք է ունենալ` անձնագիր, վիզա, ապահովագրություն:

Hluboka - high above the valley of the Vltava, the most beautiful castle of Hluboka, the most famous and visited castle of the country in the Neo-Gothic style, was built, originally the castle was conceived as a fortress and was often pawned for loans.The first written mention of this fortress dates back to 1253. For the first 400 years from the 13th to the 17th century), the castle was replaced by 26 owners and was rebuilt several times, as several aristocratic families replaced the owners, the latter being the Schwarzenberg family, First there was a reconstruction in the Baroque style, later, at the end of the 19th century, an extensive reconstruction in the romantic style of the "new Gothic" was completed, the castle was completely rebuilt under the influence of the travel experiences of the then owners from their travels around England.The main prototype of the project was Castle Windsor In its reconstructed form "a la Windsor" Hluboka is perfectly preserved to this day.
Around the castle is a magnificent English garden with a rather rare plants and a system of ponds. In the castle itself there are 140 rooms, unlike each other, as well as 11 towers, a glassed conservatory, 2 courtyards, stables. Outside and inside on the walls are hunted hunting trophies of the owners.
Orlik - the most beautiful castle of the 13th century was erected on the top of an 80-meter cliff, reminiscent of an eagle's nest. The appearance of the castle is full of exciting legends. According to one of them, Orlik owes his appearance to the leader of the local bandits, whose eagle stole a small son. Having discovered a living and unharmed child in an eagle's nest, the grateful father built a fortress and named it in honor of this proud majestic bird. The castle acquired its present appearance in the 19th century for twenty years, and from the earlier Roman fortress Orlik turned into a white, four-story neo-Gothic building. Orlik is a private property. From 1719 until now the castle belongs to the noble family Schwarzenberg. Despite the fact that the family lives in the castle, it is open to visitors. You will be met by a magnificent setting, an old library with unique books, a small archaeological collection, an arms gallery with 300 weapons, an English park with peacocks and much more.