Հռոդոս կղզի` երկու ծովերի համբույրը
Հունաստանի ամենամեծ եւ առավել բերրի կղզիներից է: Այն նաև առավել շատ այցելուներ ունեցող կղզին է, սա պայմանավորված է նրանով, որ այստեղ յուրաքանչյուր զբոսաշրջիկ կարող է գտնել իր սրտին հարմար ինչ-որ բան: Կլինի դա լողափ, հնագիտական վայրեր, միջնադարյան հին քաղաքներ նեղ փողոցներով, հուշանվերների խանութներ եւ այլն: Հռոդոսի կլիման առանձնապես լավն է` միշտ մեղմ և անամպ, տարին 300 և ավելի օր այստեղ արև է:
1. Լինդոս- Լինդոսը Հռոդոսի հնագույն քաղաքների մեկն է, որը հանդիսանում էր հին աշխարհի ամենահայտնի մշակութային եւ ծովային կենտրոնններից մեկը: Այս քաղաքը օժտված էր ամեն ինչով` աննախադեպ հարստություն, գեղեցկություն եւ ռազմավարական հրաշալի դիրք:
2. Կամիրոս- Կամիրոսն Հռոդոսի երեք խոշոր քաղաքներից մեկն էր: VI - V դդ գյուղատնտեսության շնորհիվ հասավ իր զարգացման գագաթնակետին: Քաղաքի և մոտակա շրջանի ավերակները հանգրվան են գտել 1859 թ մի տարածքում, որը արդեն ծածկված է խիտ բուսականությամբ: Հասարակական կառույցների,ագորաների, տաճարների, բնակիչների տների տպավորիչ քանակը, վկայում է Հին Կամրիրոսի հարստության եւ փառքի մասին:
3. Յալիսսոս- Լալիսսոսը (հայտնի է նաև Տրիադա անվանումով) Հռոդոսի երեք հայտնի քաղաքներից էր, իչպես նաև օլիմպիական խաղերի հաղթող Դիագորասի ծննդավայրը: Բացի այդ, այն նաև քաղաքակրթության օրրան է, կրոնական ուխտագնացության կենտրոն եւ զարգացած զբոսաշրջային հանգստավայր, ինչպես նաև հրաշալի վայր է արևածագով հիանալու համար: Այսօր Դուք կարող եք տեսնել հնագույն միջնաբերդի ավերակները եւ վերանորոգված վանական համալիրը: Հիմնանորոգվել է իտալացիների կողմից նախապատերազմայան տարիներին: Ընդամենը մի քանի քայլ հեռավորության վրա գտնվում է "Գողգոթայի նրբանցքը", որտեղ պատկերված են այն չարչարանքները, որը կրել է Քրիստոսը մինչեւ Գողգոթա հասնելը:
4. Ժամանակակից հունական արվեստի թանգարան- Հունական ժամանակակից արվեստի թանգարանում կա նկարների եւ գծանկարների հարուստ հավաքածու, ինչպես նաեւ մի շարք քանդակներ եւ փաստաթղթեր: Գեղանկարի եւ գծագրության բաժինը ավելի լիարժեք արտացոլում է XX դարում հունական արվեստի զարգացումը և ներկայացնում առավել հայտնի և ճանաչված վարպետների: Հիմնական սկզբունքը, որն ընկած է հավաքածուների ձևավորման հիմքում` ցանկությունն է ցույց տալ և պատմել, Հունաստանի և նրա ժողովրդի կյանքն ու պատմությունը, թե ինչպես են նրանց տեսել եւ ընկալել ժամանակակից արվեստագետները: Ժամանակակից արվեստի թանգարանում վառ ներկայացված է Հունաստանի յուրահատկությունը, առանձնահատկությունը, ինչպես նաև նրա` աշխարհի անբաժանելի մաս լինելը:
5. Ռոդինի այգի- Հռոդոս կղզու հակառակ մասում գտնվում է Ռոդինի զբոսայգին: Սա իսկական դրախտ է` խշշացող վտակներով, կածաններով, ոլորուն մացառուտներով, սոճիներով և նոճիներով: Ասում են, որ հենց այտեղ է գտնվել հռետորաբանության հայտնի դպրոցը, որի ուսանողները և հետևորդներն էին, Հին Հունաստանի եւ Հին Հռոմի հայտնի գործիչներ` Հուլիոս Կեսարը, Ցիցերոնը, Կանտոն Կրտսերը և շատ ուրիշներ:
6. Հռոդոսի ակրոպոլիս եւ հնագույն մարզադաշտ- Սուրբ Ստեփանոս բլրի վրա, որը նաեւ հայտնի է որպես Monte Smith անվանումով: Տաճարի ստորոտին գտնվում է հին մարզադաշտ, որը կառուցվել է III դարում, հելլենիստական դարաշրջանում: Հին ժամանակներում այս մարզադաշտում անցկացվում էին "Ալիյա" սպորտային խաղեր, որն նվիրում էր Հելիոս արևի աստծուն:
7. Մանդրակի- Եթե պատրասվում եք ծանոթանալ Հռոդոսին, ապա Մանդրակին այցելության պարտադիր վայրերից է: Մատույցների մոտ, որտեղ գտնվում են շքեղ զբոսաշրջային զբոսանավերը, տեղակայված են երեք հողմաղացներ և Սուրբ Նիկոլայի փարոսը:
Ինչ կարելի է անել
Առագաստանավով սպորտ- Առագաստանավով սպորտը Հռոդոսի ամենատարածված մարզաձևերից է` շնորհիվ լավ տեխնոլոգիաների և սարքավորումների:
Դայվինգ- Ստորջրյա աշխարհի հարստությունը կօգնի Ձեզ բացահայտել կղզու թաքնված գեղեցկությունը: Մաքուր և տաք ծովը, ուղղաձիգ ժայռերը, մեկուսի քարանձավները և նավաբեկությունների հնագույն մնացորդները ստեղծում են իդեալական պայմաններ Հռոդոսի ծովային կյանքի ուսումնասիրության համար: Հռոդոսի ծովը համարվում է Միջերկրածովյան ամենամաքուր հատվածը, այդ իսկ պատճառով այստեղից կհեռանաք գեղեցիկ տպավորություններով և կրկին վերադառնալու մեծ ցանկությամբ:
Հեծանվային սպորտ- Հռոդոսում պարզապես իդեալական պայմաններ են հեծանվավազքի համար, քանի որ կղզու կենտրոնում կա նեղ ճանապարհների խիտ ցանց, որն իդեալական է նման սպորտի համար:
Ջրաշխարհ- Հռոդոսի ջրաշխարհը ամենախոշորն է Եվրոպայում և իհարկե հանդիսանում է կղզու գլխավոր ջրային այգին : Այն գտնվում է Ֆալիրակի հանգստավայրի տարածքում և այնտեղ հասնելը ոչ մի դժվարություն չի ներկայացնում: Ամբողջ այգին, այդ թվում գլխապտույտ սղարանները և զարմանալի լողավազաները, հագեցած են նորագույն ժամանակակից տեխնոլոգիայով: Տեղադրված սարքավորումների տեխնիկական եւ գեղագիտական մակարդակը եւ մատուցվող ծառայությունների որակը բավարարում է հյուրերի պահանջները:
Կռուիզ- Հռոդոս կղզին կարող է հպարտանալ իր յուրահատուկ դիրքով` այն ինքնատիպ դարպաս է, որը կապում է արեւելքն եւ արեւմուտքը, եւ տանում են դեպի թուրքական ափեր:
Խոհանոց- Հռոդոսի բազմաթիվ ռեստորաններն ու պանդոկները, որոնցից մի քանիսը ունեն համաշխարհային ճանաչում, կօգնեն Ձեզ բացահայտել ոչ միայն տեղական, այլև համաշխարհային խոհանոցի ուտեստները: Գտնվելով տարբեր մշակույթների խաչմերուկում, Հռոդոսի խոհանոցում առկա են երեք մայրցամաքների` Ասիայի, Աֆրիկայի և Եվրոպայի տարրերը, բացի այդ, նաև կարողացել է պահպանել իր վառ Միջերկրական բնույթը: Ստեղծագործական մտքի և տարբեր ժողովուրդների խոհարարական ավանդույթների միաձուլման շնորհիվ, Հռոդոսի տեղական խոհանոցը ստացել է առանձնահատուկ նրբերանգ: Այսօր համեղ սննդի սիրահարները գալիս են այստեղ ամբողջ աշխարհից: Այստեղ նրանք կարող են վայելել յուրահատուկ տեղական ճաշատեսակները, որոնցում ավանդական մոտեցումը միաձուլված է ժամանակակից խոհանոցի ավանդույթների հետ: Նուրբ վայելչություն` ձուկ ու ծովամթերքներ, հյութալի աղցաններ, մսային ուտեստներ, աղանդեր և ձիթապտղի յուղ, ընկույզեղեն, մրգեր, մեղր և անուշաբույր դեղաբույսեր, ահա բարձրակարգ խոհանոցի բաղադրիչները:
Հռոդոսի գինին
Հռոդոսի համեղ խոհանոցը կատարելապես զուգորդվում է տեղական գինու հետ: Հռոդոսի այգեգործները և գինեգործները, շարունակելով իրենց նախնիների ավանդույթները` արտադրում են գինիներ, որոնք բազմիցս արժանացել են մրցանակների միջազգային մրցաշարերում: Արևը, մեղմ կլիման, ժամանակակից տեխնոլոգիաները` սրանք են այն հիմնական գործոնները, որոնք որոշում են տեղական գինիների բացառիկ որակը: Վերջին ժամանակահատվածում խաղողի տեսակները թարմացվել են, ինչպես նաև ավելացել են նոր որթատունկեր: Ժամանակակից գինեգործական տեխնոլոգիաները և նոր տեսակների ողկույզները, բարելավել են Հռոդոսի գինու որակը, բայց ինչ վերաբերում է համային հավասարակշռությանը, ապա այն, ինչպես տարիներ առաջ, անկրկնելի է: Բավական է այս գինու մեկ կումը, որպեսզի հավատաք Հելիոս աստծու հրաշքներին:
Տրանսպորտ
Ավտոբուսներ- Կղզում գերազանց գործում է ավտոբուսի ծառայություն քաղաքների և խոշոր գյուղերի միջև: Երկու հիմնական երթուղիներով (կղզու հյուսիս-արևմտյան եւ արևելյան մասերում) իրականացվում են կանոնավոր տեղափոխություններ: East Side Bus Station ավտոկայանից, որը գտնվում է Ռիմինիի տարածքում, գործում են ավտոբուսներ, որոնք հասնում են մինչև Ֆալիրակի: West Side Bus Station ավտոկայանից, որը գտնվում է Ավերոֆ հրապարակում, ավտոբուսները հասնում են մինչև օդանավակայան: Ավտոբուսները գործում եմ ըստ ժամանակացույցի: Ժամանակացույցի մանրամասներին կարող եք ծանոթանալ ավտոկայաններում տեղադրված ցուցատախտակներից, տրանսպորտի բյուրոյում, հյուրանոցներում, զբոսաշրջային կենտրոններում:
Տաքսիներ- Տաքսին կղզու փոխադրման ամենատարածված տեսակն է: Շատ տաքսիներ կենտրոնացած են Հռոդոս քաղաքում: Տաքսիների ամենամեծ կայանատեղին Ռիմինի հրապարակում է: Նախապես պատվիրված տաքսին, բացի ուղևորության արժեքից, պահանջում է լրացուցիչ վճար: Լրացուցիչ վճարի կարիք կլինի նաև այն դեպքում, եթե ուղեբեռը գերազանցում է 15 կիլոգրամը: Մայրաքաղաքից դուրս գործող տաքասիները անվանում են agoraion, երթուղու արժեքը որոշվում է ըստ կիլոմետրերի:
Մեքենայի վարձույթ- Վարձակալված մեքենայով կարելի է տեսնել Հռոդոսն ուրիշ աչքերով և լինել զարմանալի վայրերում, որոնք նշված չեն սովորական զբոսաշրջային երթուղիների քարտեզներում: Մեքենան կարող է պատվիրված լինել նախապես կամ ժամանելուց հետո: Ընկերություններ, որոնք առաջարկում են մեքենայի վարձակալություն, բազմաթիվ են և առաջարկում են վարձակալության տարբեր պայմաններ: Վարձավճարի արժեքը տատանվում է կախված ավտոմեքենայի դասից, վարձակալության ժամկետիներից, ընկերության հեղինակությունից: Տեղական մեքենաների վարձակալության փոքր ընկերությունները, սովորաբար առաջարկում են իրենց ծառայությունները 20-30 տոկոսով էժան:
Հռոդոսը հիանալի հանգստավայր է, որը թույլ է տալիս վայելել դրախտային կղզու բոլոր հաճույքները` շշմեցնող լեռները, կանաչ անուշահոտ ձորերը, հոյակապ տեսարանները գույնների առատությամբ, մշակութային կենտրոնները և հարմարավետ հյուրանոցները: Հռոդոսի արևելյան ափերը, որոնք ողողվում են Միջերկրական ծովով, հիմնականում ավազոտ են և մի փոքր քարախիճերի խառնուրդով: Կղզու կենտրոնական մասի լեռները պաշտպանում են տարածքը Էգեյան ծովից փչող քամիներից: Այս տարածքի հիմնական հանգստավայրերը Լինդոսը և Ֆալիրակին են:
Հռոդոսի արևմտյան հատվածը, որը սահմանակից է Էգեյան ծովին, ավելի քամոտ է: Էգեյան ծովն ավելի սառն է, տեղի կլիման հարմար է այն մարդկանց համար, ովքեր ծանր են տանում շոգը: Կղզու այս հատվածի ափերը ավելի քարքարոտ են և շրջապատված են փարթամ կանաչ բուսականությամբ: Տեղի հյուրանոցներն ավելի նրբաճաշակ են: Ընտանիքները, որոնք ճամփորդում են փոքր երեխաների հետ, ավելի լավ է ընտրեն կղզու արևելյան հատվածը: Խոշոր առողջարանային քաղաքներն են` Լալիսսոսը եւ Իկսիյան:
Կլիմա- Հռոդոս կղզին հայտնի է իր հրաշալի Միջերկրական կլիմայով: Հունական մյուս կղզիներից տարբերվում է մեղմ ձմեռներով, և ոչ շատ շոգ ամառներով: Հռոդոսում տարվա 300 օրն արևային է, և պատահական չէ, որ կղզու հովանավորը արևի աստված Հելիոսն է:
Լեզու- Պաշտոնական լեզուն հունարենն է (ժամանակակից հունարենը): Զբոսաշրջիկների հետ շփման համար օգտագործվում է անգլերենը: Խոշոր քաղաքներում և հանգստյան վայրերում գրեթե բոլորը տիրապետում են անգլերեն, գերմաներեն, ֆրանսերեն և իտալերեն լեզուններին: Բազմաթիվ եվրոպական լեզուներ դասավանդվում են դպրոցներում բավականին լուրջ մակարդակով: Մարզերում հաճախ օգտագործում են ալբաներեն, բուլղարերեն և թուրքերեն:

Rhodes - The kiss of two seas
Somewhere in southeast Europe you find Rhodes Island, it is the fourth largest island of the Greek islands and has a surface of 1,390 square kilometers. Rhodes has a very interesting history out of which remain many objects to be seen today.
The island is mountainous with Akramytis (823m) in the southwest, Atavyros (1,215m) in the middle and Profitis Ilias (800m) in the north.  The remaining area is not big but very green and Rhodes has many beautiful sand and stony beeches.
Rhodes has a Mediterranean climate with an average temperature around 19 degrees C. The winters are gentle and summers cool due to the constant northeast winds all summer long. The amount of sunny days lays around the 260, that’s why Rhodes is called the sun island.
Let's start from the main parts of this island:
1. Lindos- The ancient city-state of Lindos experienced great naval and cultural prosperity. Home of the savant ruler Cleovulus, it was admired for its wealth, beauty and strategic position. Lindos has been home to great artists, such as Chares, designer and sculptor of the Colossus of Rhodes, Lysippus, Pythokritos son of Timocharios, who along with Athinodoros and Agisandros created the Nike of Samothrace and the Laocoon Group, as well as to the historiographer Evagoras of Lindos, Timachidas, author of the famous Chronicle of Lindos and the poet Cleobuline.
2. Ancient Kamiros - Kamiros was one of the three great ancient cities of Rhodes that reached its heyday in the 6th and 5th Century BC, thanks to its developed agricultural economy. The ruins of the city and neighbouring necropolis were uncovered in 1859 in what had over the centuries, become a wooded area. Its grand public buildings, the Agora, temples, private residences and the Acropolis at the hilltop, witness the glamour and wealth of ancient Kamiros.
3. Ialyssos- Ialysos (also known as Trianda), the birthplace of many Olympic Champions, featuring magical sunsets and an incredible tourist infrastructure, a cradle of civilization, a place of worship, sports and entertainment, was one of the three famous ancient cities of Rhodes.  Today’s visitors may see the ruins of the ancient acropolis and monastery, in their restored version of the interwar period, upon an initiative by the Italian government and at a time when the island was under Italian Rule. The visitor’s steps follow the path of the Passion, with stations along the cypress-clad trail to bring to mind the Passion of Christ during his ascent to the Calvary.
4. The Museum Of Modern Art-  The Museum of Modern Greek Art presents extensive painting and engraving collections as well as numerous sculptures, drawings and documents of historical value. The works of engraving and painting form a comprehensive collection of Greek art of the 20th century created by Greece’s most eminent artists. Some of these works of art are considered to be of great significance and have been selected in order to illustrate the development of modern Greek art. The central idea of all these collections is to present the history of Greece through the eyes and the soul of Greek artists of the 20th century. The Museum of Modern Greek Art reflects the uniqueness and simultaneously the international character of Greece.
5. Rodini park​- Rodini Park is a paradise of meandering streams and paths amidst oleander bushes, cypress, maple and pine trees. Rodini is reputed to be the site of the famed School of Rhetoric where prominent Greeks and Romans, including Julius Caesar, Cato the Younger, Cicero, Pompey, Brutus, Cassius and Mark Antony studied. Also in the park is a 3rd-century BC necropolis (cemetery) with tombs carved into the rock in the Doric-style as well as the Tomb of Ptolemy.​
6. Acropolis / Temple of Apollo - Saint Stefens Hill known as Monte Smith, marks the site of the Acropolis af ancient Rhodes. The green and beautifully laid out archeological park contains the Hellenistic stadium, built in the 3rd century BC, where the athletic events of the Alioi Games took place. These are apart of the major festival of the ancient Rhodians held in honor of the God of sun, Helios.
7. Mandraki harbour- A stroll in the Mandraki, the small city port with the statues of the Rhodian deer at its entrance, is an experience not to be missed. Next to the Mandrakiis the marina with the traditional windmills, and the Fort of Saint Nicolas. The marina hosts visiting sail boats and yachts.
Things to do
Sailing & Windsurfing- Sailing & Windsurfing are very popular & well organised in Rhodes. The Open Sea Nautical Club of Rhodes which was founded in 1989 contributes highly to the development of sailing on the island, organising international sailing events yearly.
Scuba diving​-The marine wealth of the island offers a unique experience for scuba diving lovers. Clear and warm waters, steep cliffs, hidden caves and shipwrecks create a perfect background for the observation of the marine fauna and flora of the island. The seas of Rhodes are recorded as the cleanest in the Mediterranean. Thus, diving into the “big blue” of Rhodes  represents a unique experience for those who attempt it, provided they have prior training and special precautions are taken.
Cycling​- Cycling is a popular sport in Rhodes and its history goes back many years. A Velodrome has existed in Rhodes at the Diagoras Municipal Stadium since 1930.
Water Park - ​The Waterpark is the biggest in Europe and the one on the island of Rhodes. Located in the popular resort of Faliraki, the Waterpark is situated on the costal road and is easily accessible. It offers remarkable and spectacular rides, unique splash pools and water slides. The Waterpark has been designed with all the latest facilities. The high class rides and top quality service offer something for fun lovers of all ages.
Cruise Visitors- The port of Rhodes can serve as a home port not only due to the island’s infrastructures and but also due to the port’s proximity to the well-known Greek islands (Mykonos, Santorini, Heraklion) and other attractive destinations in neighbouring countries. Having the largest number of charter flights of the surrounding area; with flights from all major European airports it is ideal location to get you from port to home.
Service & Facts
The Rodian gastronomy-
One can savour local delicacies in the many taverns and restaurants of the city, as well as high gastronomy in some restaurants which have attained international distinction and are recommended in international restaurant guides. At this crossroad of civilizations, the local cuisine has acquired elements from thethree continents that surround the island. It has borrowed from Asia, Africa and Europe but is above all Mediterranean. These various elements were selected, filtered and finally re-invented with a very distinct local character. Traditionally, the Rodian table was rich in variety. This tradition continues until today. Gourmets from all over the world have goodreason to visit Rodos as they have the chance to enjoy local specialties that brilliantly combine traditional and modern tastes: unforgettable delicate flavours, fresh fish and seafood, original fresh salads, magnificent meat dishes as well as the wide range of sweets and desserts made mainly of cereals, olive oil, nuts, fruits, honey and herbs.
The Rodian wines
The tasty dishes of Rodian cuisine find the perfect companion in the equally delicious wines from local wineries which, in keeping with the tradition from antiquity, produce quality wines that have received awards at many international wine exhibitions.
The sunshine, the mild climate and the advanced techniques of the local wine makers, all contribute to the excellent quality of Rodian wine. Today, old varieties have been revitalised and improved and new ones have been introduced - from the well known since ancient times Muscatel White, Athiri and Mandilaria, called Amorgiano in Rhodes, to the Muscadet, Trani, Asyrtico and, more recently, the Cabernet Sauvignon and Grenache rouge varieties.
The modern wine making techniques and the new varieties have improved Rodian wines but have not altered their balanced taste, the result of years of evolution. One sip will tell us that the Sun god, Helios, has once again worked his miracle!
Transportation
BY TAXI- Taxis in Greece are used very often as means of transport because they are quick. It can be more expensive than the bus, but in contrast to other cities abroad taxis in Greece are very cheap. In Rhodes there are a lot of stations where you can find a taxi, but there is also the possibility of using your telephone (radio taxi) to book one. In the second case, the taxi comes to you and you do not need to wait at the station in order to get one. However, it costs a little more. Taxis in Rhodes are blue with white roof tops. Even if there is a limit in the price that you will pay for each destination, taxis in Rhodes have meters that begin from a minimal charge. Of course do not forget that during the night there is double charge as in most Greek destinations if not all of them.
BY BUS- Buses in Rhodes offer the possibility to get around to many parts of the island in a pleasant and cheap way. You can buy tickets from the bus station or inside the bus, from the driver.
BY CAR- Rhodes is one of the largest islands in Greece and for this it is difficult for you to get around without a private car. You can bring your car with the boat, but it does not worth to do it. It is preferable, but also necessary to rent a car, for at least 2 days, so as you can explore the island comfortably and fast. In order to rent a car you can use our car hire service for the Greek islands. Having a car gives you the opportunity to visit places you could not see by bus. However always carry your driving licence with you and use your seat belt and never drive while you have drunk!!!
Where to stay
As this is among the most popular Greek destinations, hotels in Rhodes are spread in many parts of the island. The most tourist developed is the northern part of Rhodes, between Rhodes Town and the airport from one side and Rhodes Town and Lindos on the other. The southern part of the island is less developed. Nice places to stay close to Rhodes Town are Ialyssos, Theologos, Kallithea and Afandou. These places have large, organized beaches and many tourist facilities. Very popular is also Faliraki, but if you do not like all-night bars and clubs, you should pick another place for your stay.
Lindos is also a lovely choice, with picturesque architecture and amazing beaches to relax. If you like windsurfing, then the places for you are Ixia, Theologos and Prassonissi. In particular, Ixia, Ialyssos and Paradisi have many luxurious Rhodes hotels .
Climate- There is usually a mild Mediterranean climate, with sunny (but dry) summers and mild winters. The sun rules the island for about 300 days every year. Early spring until late-autumn is almost an unbroken chain of sunny days and balmy nights. Light, cool breezes from north-northwest make it enjoyable even in July and August.
Language- The predominant language in Greece is Modern Greek (Demotike), with its origins dating back 3,500 years. English and French are also used as well as, to a lesser degree, German. Tourism is one of the largest trades in Greece, so visitors should get by with a basic understanding of any of these languages.
The main problem with a holiday in Greece is that you can feel totally illiterate. The Greek alphabet differs from the Roman one used in most Western countries, and not all street signs are written in both. But here are some useful phrases for you with the phonetic spelling.