Պորտուգալիայի 7 հրաշալիքները
Պորտուգալիան բազմաթիվ զբոսաշրջիկների համար համարվում է հեռավոր անծանոթ մի վայր, որն այրված է արևով և որում ներծծված են սև սուրճի, նարնջի և էվկալիպտի բույրերը: Պորտուգալացիների իրական ոգին զգացվում է իրենց ավանդական տխուր երգերում և ազգային հուշարձաններում, որոնք մինչ օրս գրավում են բազմաթիվ զբոսաշրջիկների: Իսկ գիտեիք արդյոք, որ պորտուգալացիները ևս ունեն 7 հրաշալիքներ:
Եվ այսպես, Պորտուգալիայի 7 հրաշալիքներն են` Գիմարայնշ ամրոցը, հնագույն քաղաք-ամրոց Օբիդուշը, Բատալյա վանքը, Ալկոբասա աբբայությունը, Բելեն աշտարակը, Ժերոնիմուշ վանքը և վերջապես Պենա թագավորական պալատը: Եկեք մեկ առ մեկ ծանոթանանք հրաշալիքներից յուրաքանչյուրին:
Գիմարայնշ ամրոց
Գիմարայնշը Պորտուգալիայի ամենահին մայրաքաղաքն է, որը գտնվում է Լիսաբոնից 312 կմ հեռավորության վրա: Գիմարայնշն անվանում են պորտուգալական ազգի օրրանը, հենց այստեղ, աշտարակներից մեկում է ծնվել Աֆոնսու Էնրիկիշը, որը 1128 թվականին ջախջախեց իր մոր` Թերեզա Լեոնացու զորքերը, որով ազատեց պորտուգալական ազգի կոմսությունը Լեոն թագավորության ֆեոդալական ազդեցությունից: 1139 թվականին Աֆոնսուն խոշորագույն հաղթանակ տարավ մավրերի նկատմամբ և իրեն հռչակեց թագավոր: Այս պահից սկսած Պորտուգալիան ստացավ անկախ թագավորության կարգավիճակ: Ամրոցի պատերից մեկի վրա կարելի է տեսնել հետյալ գրությունը. «Այստեղ է ծնունդ առել Պորտուգալիան»: Գիմարայնշի պատկերը անմահացված է երկրի զինանշանի վրա:
Օբիդուշ քաղաք-թանգարան
Իր գոյության շուրջ 800 տարիների ընթացքում Օբիդուշը պահպանել է քաղաք-ամրոցի կերպարը: Օբիդուշը եղել է վանականների սիրելի նստավայրը, տոնակատարությունների և հարսանիքների անցկացման վայր: Միջնադարում Օբիդուշի դարպասների մոտ էին հասնում ծովի ալիքները, սակայն այժմ ծովախորշի տեղում ծաղկել են բալենու այգիներ: Հենց այս այգիներն և քաղցրավենիքի գործարաններն են Օբիդուշին բերել Պորտուգալիայի լիկյորի և շոկոլադի մայրաքաղաքի համբավը: Հասունացած բալից պատրաստում են խիտ, հարուստ գույնով և բույրով լիկյոր «ժինժա»: Իսկ նոյեմբերին` շոկոլադի Միջազգային փառատոնի անցկացման օրերին, Օբիդուշի հին փողոցները վերածվում են մեծ ցուցադրությունների, որոնք լին են լինում կոնֆետներով, քաղցրավենիքներով, թխվածքաբլիթներով: Հուլիսին ամրոցի պատերի մոտ անցկացվում է միջնադարյան փառատոն ասպետների մասնակցությամբ, երաժշտությամբ և թատերականացված տեսարաններով:
Բատալյա վանք
Բատալյա վանքը գոթիկ ճարտարապետության տարրեր պարունակող պորտուգալական «մանուէլինո» ոճի վառ օրինակ է: Վանքը հիմնադրվել է 1385 թվականին Ժուան 1-ինի հրամանով իսպանացիների հանդեպ տարած հաղթանակի համար Սուրբ Մարիամին որպես շնորհակալության նշան:
Ալկոբասա վանք
1153 թվականին Աֆոնսու Էնրիկիշը կառուցեց հսկայական աբբայություն, որը հնարավորություն ունեցավ իր հարկի տակ առնել 1000-ավոր վանականների: Ալկոբասա վանքի տաճարը դարձել է Պորտուգալիայի առաջին գոթիկ շինությունը և երկրի հոգևոր կենտրոնը: 200 տարի վանքը ծառայել է որպես թագավորական գերեզման: Այստեղ են նաև Պեդրու 1-ինի և իր սիրուհու` Ինես դե Կաստրոյի սարկոֆագները, որոնց սիրո պատմությունը Պորտուգալիայում ստացել է ազգային միֆի կարգավիճակ: Պեդրու արքայազնը իր սիրուհուց ուներ 4 երեխա, և երբ իր օրինական կինը մահացավ նա կտրականապես հրաժարվեց ամուսնանալ այլ կնոջ հետ: Այդ ժամանակ արքայացնի հայրը` Աֆոնսուն հրամայեց իր խորհրդականներին սպանել Ինեսին: Վրեժ լուծելու համար Պեդրուն հորը պատերազմ հայտարարեց, իսկ մարդասպաններին մահապատժի ենթարկեց ամենատանջալից ձևով: Իր սգի մեջ անսփոփ Պեդրուն, հրամայեց գերեզմանից հանել Ինեսի մարմինը, հագցնել թագավորական հագուստ և շքանշաններով պարգևատրել` համբուրելով նրա չորացած ձեռքը: Այնուհետև նա թաղվեց թագավորական գերեզմանատանը: Պեդրուի և Ինեսի դագաղները կանգնած են դեմ դիմաց, որպեսզի ժամադրությունը կայանա վերակենդանացումից անմիջապես հետո, երբ մարդիկ Ահեղ դատաստանի օրը «կարթնանան» հավերժ կյանքի համար:
Ժերոնիմուշ վանք
Լիսաբոնի հպարտությունը` Ժերոնիմուշ վանքը, կառուցված է մանուէլինո ոճի ողջ շքեղությամբ: Վանքը անքակտելիորեն կապված է Մեծագույն աշխարհագրական բացահայտումների հետ. Միջնադարում այստեղ է կանգնած եղել ժամատունը, որտեղ Վասկո դա Գաման և իր ուղեկիցները աղոթում էին նավարկությունից առաջ: Իսկ ժամատան դիմացի հրապարակում էր գտնվում նավահանգիստը, որտեղից Վասկո դա Գամայի նավերը մեկնեցին հեռավոր նավարկության դեպի Հնդկաստան: Վանքը կառուցվել է 16-րդ դարում` հնդկական համեմունքների վերավաճառքից ստացած գումարներով: Բացի Վասկո դա Գամայից, Ժերոնիմուշի գերեզմաններում են թաղված նաև պորտուգալական թագավորներ և պոետներ:
Բելեն աշտարակ
Ժերոնիմուշ վանքից ոչ այնքան հեռու է գտնվում Բելեն աշտարակը: Իր անվանումը ստացել է Լիսաբոնի նույնանուն հնագույն թաղամասերից մեկում գտնվելու պատճառով: «Բելենը» պորտուգալերեն հնչողությամբ կոչվում է «Բեթղեհեմ»` քրիստոնյաների սուրբ քաղաքը, որտեղ ծնվել է Հիսուս Քրիստոսը: Բելենյան աշտարակը կառուցվել է 1515-1521 թվականներին Վասկո դա Գամայի կողմից դեպի Հնդկաստան ծովային ճանապարհի հայտնագործման պատվին: Այս հիասքանչ շինությունը ծառայել է որպես պահակակետ ամրոց, փարոս և բանտ: Բելեն աշտարակը համարվում է մանուէլինո ոճի լավագույն օրինակներից մեկը, որը բնորոշ է Պորտուգալիային վերածննդի դարաշրջանում: Աշտարակի վերին տեռասին` 35 մետր բարձրության վրա, կահավորված է դիտակետային հրապարակ, որտեղից բացվում է հիասքանչ համայնապատկերային տեսարան:
Պենա պալատ
Սինտրա քաղաքի վրա` ժայռային ծովախորշում վեր է խոյանում Դիսնեյլենդի հեքիաթային ամրոց հիշեցնոց Պենա պալատ: Պալատը և իր տարածքում գտնվող այգին` 270 հա մակերեսով, հիմնվել են 1840 թվականին` որպես թագավորների ամառային նստավայր: Պալատի ճարտարապետության մեջ են միահյուսվել այն ժամանակաշրջանի բոլոր ոճերը` գոթական ոճից մինչև կլասսիցիզմ: Պալատական ներքին հարդարանքը պահպանվել է նույն տեսքով, ինչպիսին այն թողել է Պորտուգալիայի վերջին թագուհի Ամելիան, որը վտարվել էր երկրից 1910 թվականի բուրժուական հեղափոխության արդյունքում:

Семь чудес Португалии
Португалия для многих путешественников считается далеким и неизведанным краем, который прожжен солнцем и пропитан запахом черного кофе, апельсин и эвкалипта. Истинный дух португальцев прослеживается в их традиционных печальных песнях и национальных памятках, которые и по сей день способны принять толпы туристов. В великолепную португальскую семёрку вошли признанные архитектурные памятники страны: замок Гимарайнш, старинный город-крепость Обидуш, монастырь Баталья, аббатство Алкобаса, башня Белен, монастырь Жеронимуш и королевский дворец Пена.
Замок Гимарайнш
Гимарайнш — самая древняя из столиц Португалии — находится в 312 км от Лиссабона. Гимарайнш называют колыбелью португальской нации: именно здесь, в одной из башен замка родился принц Афонсу Энрикиш, который в 1128 году разгромил войска своей матери Терезы Леонской, тем самым освободив португальское графство от феодального влияния королевства Леон. В 1139 году Афонсу одержал грандиозную победу над маврами в битве при Оурике, после чего провозгласил себя королём. С этого момента Португалия перестала быть феодальным уделом и получила статус независимого королевства. На одной из стен замка можно увидеть надпись из белого гипса, выполненную псевдоготическим шрифтом: «Здесь родилась Португалия». Изображение Гимарайнша увековечено на гербе страны.
Город-музей Обидуш
За 800 лет своей истории Обидуш сохранил облик города-крепости. Он обнесён неприступными бастионами и зубчатыми стенами, в нишах которых обустроены арочные проходы, украшенные средневековыми барельефами. Обидуш был излюбленной резиденцией монархов, местом проведения торжеств и свадеб. В средневековье к воротам Обидуша подступал морской залив, но он обмелел, и на месте гавани зацвели вишнёвые сады. Именно эти сады, а также кондитерские фабрики сникали Обидушу славу ликёрно-шоколадной столицы Португалии. Из спелой вишни вырабатывают густую, насыщенную цветом и ароматом наливку — ликёр «жинжа». А в ноябре, в дни проведения Международного фестиваля шоколада старинные улочки Обидуша превращаются в огромные витрины, наполненные пирожными, конфетами и другими сладостями. В июле у стен замка разворачивается средневековый фестиваль с рыцарями, музыкой и театрализованными зрелищами. С 1950 года в замке Обидуш размещается исторический отель.
Монастырь Баталья
Монастырь в городе Баталья являет собой яркий пример готики с элементами португальского стиля «мануэлино». Фасады часовен украшены пышной ажурной резьбой из камня, а витражные стёкла окон переливаются голубым, розовато-лиловым и жёлтыми оттенками. Монастырь основан в 1385 году по приказу короля Жуана I в знак благодарности Деве Марии за победу над испанцами. К позднеготической церкви монастыря с юга примыкает «Капелла Основателя», служащая усыпальницей Жуана I и его супруги, а с севера — роскошная крытая галерея и Зал Капитула — прямоугольное помещение с готическими сводами. Последней построена «Имперфейта» («Неоконченная часовня», 1434 г.). Она выполнена в форме восьмигранной ротонды, декорированной каменными «кружевами».
Монастырь Алкобаса
В 1153 году король Афонсу Энрикиш построил колоссальное цистерцианское аббатство, способное дать приют тысяче монахов. Собор монастыря Алкобаса стал первым готическим зданием Португалии и духовным центром страны. 200 лет монастырь служил королевской усыпальницей. В поперечном нефе базилики разместились саркофаги Педру I и его любовницы Инес де Кастро, чья история любви обрела в Португалии статус национального мифа. Принц Педру I имел четырёх детей от своей любовницы, и когда его законная жена умерла, он наотрез отказался жениться на другой. Тогда отец принца Афонсу приказал своим советникам убить Инес. В отместку Педру объявил отцу войну, а убийц казнил самым мучительным образом. Безутешный в своём горе, Педру повелел вынуть из могилы тело Инес, облечь его в королевские одежды и отдавать мёртвой фаворитке царские почести, целуя её иссохшую руку. Вслед затем она была погребена в королевской усыпальнице. Гробницы Педру и Инес стоят одна напротив другой, чтобы свидание состоялось сразу после воскрешения, когда люди «проснутся» для вечной жизни в день Страшного суда.
Монастырь Жеронимуш
Гордость Лиссабона — монастырь Жеронимуш — построен во всём блеске стиля мануэлино, знаменитого пристрастием к причудливому декору. Монастырь неразрывно связан с историей Великих географических открытий: в эпоху Средневековья здесь стояла часовня, где Васко да Гама и его спутники молились перед отплытием. А на площади перед часовней находилась гавань, из которой корабли Васко да Гамы отправились в далёкое плавание в сторону Индии. Монастырь строился в XVI веке на деньги, полученные от перепродажи индийских специй. Помимо Васко да Гамы, в гробницах Жеронимуша покоятся португальские короли и поэты.
Башня Белен
Неподалёку от монастыря Жеронимуш находится башня Белен. Своё название она получила из-за расположения в одноимённом старинном районе Лиссабона. «Белен» в португальском произношении означает «Вифлеем» — священный для христиан город, где родился И. Христос. Имя, данное предместью набожными португальцами, оказалось символичным: именно здесь на рубеже XV — XVI веков зарождалась морская слава Португалии. Беленская башня построена в 1515 — 1521 годах в честь открытия Васко да Гамой морского пути в Индию. Это изящное, «кружевное» сооружение поочерёдно служило сторожевой крепостью, маяком и тюрьмой. Башня Белен является одним из лучших образцов стиля мануэлино, характерного для Португалии в эпоху Ренессанса, но почти утраченного в наши дни. На верхней террасе башни, на высоте 35 метров оборудована смотровая площадка, откуда открывается чудесная панорама.
Дворец Пена
На скалистом утёсе над городом Синтра красуется псевдосредневековый дворец Пена, напоминающий своей эклектикой и весёлым разноцветьем башенок сказочный замок из Диснейленда. Замок и прилегающий к нему парк площадью 270 га основаны в 1840 году как летняя резиденция королей. В архитектуре дворца переплелись черты почти всех известных к тому времени стилей — от готики до классицизма. Дворцовые интерьеры сохранены в том виде, в каком их оставила последняя королева Португалии — Амелия, изгнанная из страны в ходе буржуазной революции 1910 года.