ԱՄԷ` արաբական էկզոտիկա և հրաշալի ծառայություններ
ԱՄԷ-այն և արևելյան հեքիաթի գրավչություն է, և սպասարկման արևմտյան չափանիշներ: Անմոռանալի գնումներ, հսկայական առևտրային կենտրոններ, առաջնակարգ զարդերի խանութներ: Արաբական շեյխերի, ապշեցուցիչ երկնաքերերի, աշխարհում ամենալավ երկնաքերերի երկիր: Յուրաքանչյուր Էմիրատի ծովափի ավազը սպիտակի իր երանգն ունի, իսկ անապատներում այգիներ են ծաղկում: Էմիրատներում զբոսաշրջիկներին սպասում է ուրախ ընդունելություն, մթնոլորտն ընկերական է և անվտանգ:
Երկրի մասին
ԱՄԷ պետությունը տեղակայված է Ասիայի հարավ-արևմտյան մասում, Արաբական թերակղզու արևելյան հատվածում: Արևմուտքում և հարավում սահմանակից է Սաուդյան Արաբիային, իսկ արևելքում Օմանին:
Ընդհանուր տեղեկություններ
Բնակչության թիվը. Երկրում բնակվում է 9.5 մլն մարդ, որոնցից միայն 1.5 մլն է էմիրատների քաղացի, իսկ մնացած 8 մլն արտասահմանցիներ են, ովքեր այնտեղ են գտնվում ժամանակավոր աշխատողի կարգավիճակում:
Կլիմա
Ամռանը Էմիրատներում անտանելի շոգ է, միջին ջերմաստիճանը մոտ 45 աստիճան է: Հանգստի համար ամենանպաստավոր ամիսներն են` սեպտեմբերը, հոկտեմբերը, մարտը, ապրիլը:
Կառավարման ձևը.
Ըստ կառավարման ձևի այն բացարձակ միապետություն է, որտեղ իշխանությունը փոխանցվում է ժառանգական կարգով:
Արժույթ
ԱՄԷ-ի դրամական արժույթը դիրհամն է, 1 դիրհամը` 100 ֆիլս է: Այն խիստ կապված է դոլարի հետ, դրա փոխարժեքը գրեթե չի փոխվում: 1 ԱՄՆ դոլարը = 3.67 դիրհամի:
Պատմությունը և տնտեսությունը.
Էմիրատները որպես պետություն գոյություն ունեն 1971 թվականից: Այդ ժամանակ երկիրն հիմնականում զբաղվում էր առևտրով, մարգարտի արդյունահանմամբ և ձկնորսությամբ: Մի քանի տասնամյակների ընթացքում այս երկիրը անսահման մեռյալ անապատից վերածվել է Մերձավոր Արևելքի ամենահզոր տնտեսական կենտրոններից մեկի: Երկրի ողջ տնտեսական հարստությունն աճել է նավթային եկամուտներից: Բայց այսօր շեյխերը հասկացել են, որ նաֆթից կախված լինելը վտանգավոր է և սկսել են զբաղվել տնտեսության դիվերսիֆիկացիայով, շեշտադրումը կատարված է զբոսաշրջության, ծովափնյա հանգստի, անշարժ գույքի վաճառքի և գյուղատնտեսության վրա:
Այժմ երկիրը բաղկացած է 7 էմիրատներից, որոնցից յուրաքանչյուրն յուրովի բացառիկ է և սքանչելի.
- Աբու-Դաբի
- Դուբայ
- Շարջա
- Ֆուջեյրա
- Ռաս-էլ-Խայմա
- Աջման
- Ում-ալ-Քուվեյն
Հանգստի համար ամենահայտնիներն են` Դուբայը, Աբու-Դաբին և Շարջան:
Ինչո՞վ կարող են հպարտանալ էմիրատների խոշորագույն քաղաքները
Սկսենք 7 Էմիրատներից ամենամեծից, երկրի մայրաքաղաքից, Աբու-Դաբի: Ընդամենը 50 տարի առաջ Աբու-Դաբին աղքատ ձկնորսական քաղաք էր: Տեսնել, թե ինչպիսին էր այն նախկինում կարելի է պատմական ժառանգության թանգարանում` Heritage Village, կառուցված 1997 թվականին: Աբու-Դաբիում ամենատարածված զբաղմունքը Ֆեռարի պարկն է, այն զվարճանքի ամենամեծ փակ պարկն է ողջ աշխարհում, որի տանիքի տակ տեղավորվում են ավելի քան 20 յուրօրինակ ատրակցիոններ:
Աբու-Դաբին կառուցված է վերջին ճարտարապետական նորաձևությամբ, այդ իսկ պատճառով այդքան հետաքրքիր է զբոսաշրջիկներին, ովքեր նախընտրում են իրենց հանգիստն անցկացնել շքեղ միջավայրում: Աբու-Դաբիում շատ են յուրահատուկ հինգաստղանի հյուրանոցները, սակայն կան նաև «չորսեր» և «երեքներ»: Որոշ հյուրանոցներ շեշտը դնելով առանձնացված հանգստի վրա, գտնվում են քաղաքից փոքր-ինչ հեռու, սակայն այդ դեպքում մեծ առևտրային կենտրոններ տրանսֆերն իրականացվում է անվճար:
Թոփ զվարճանքներ
- Շեյխ Զայդի մզկիթ
- Պատմական ժառանգության «Heritage Village» թանգարան
- Ֆեռարի պարկ
- «Յաս Մարինա»
- Կորնիշ ծովափ
- Emirates Palace հյուրանոց
- Jumeirah At Etihad Towers դիտահարթակ
Դուբայ. Հանգստի ամենահայտնի էմիրատը Դուբայն է` չափերով երկրորդը ԱՄԷ-ի կազմում: Հենց այստեղ են կենտրոնացած խելահեղ երկնաքերերը, թանկարժեք հյուրանոցները: Դուբայում է գտնվում ամենաթանկարժեք հյուրանոցը ողջ պատմության ընթացքում` «Բուրժ-ալ-Արաբ», հենց այստեղ է վեր խոյանում 124-հարկանի աշտարակ «Բուրժ Խալիֆան», և հենց այտեղ են տեղակայված ԱՄԷ-ի համար ռեկորդային թվով մեգա-մոլեր: Դուբայը բազմազան զբոսաշրջանի ուղիների, վառ տպավորությունների, նոր զվարճանքների և տեսարժան վայրերի էմիրատ է:
- Բուրջ Խալիֆա
- Պալմա Ջումեյրա
- Բուրջ-էլ-Արաբ
- Դոու նավակով զբոսանք
- Ոսկու և համեմունքների շուկաներ
- Դուբայի թանգարան և Ալ-Ֆահիդի Ամրոց
- Դուբայ Մոլ և շատրվանների շոու
- Էմիրատների մոլ
- Զվարճանքների պարկ «Ski Dubai»
- Դուբայ Մարինա
Շարջա. Մեծությամբ 3-րդ էմիրատն է: Շարջա այցելությունը խորհուրդ է տրվում նրանց, ովքեր խմիչքի հակառակորդն են, ցանկանում են ընտանիքով հանգստանալ և շատ են հետաքրքրվում արաբական մշակույթով ու շահավետ գնումներով: Այստեղ հյուրանոցները շատ չեն, սակայն գրեթե բոլորը տեղակայված են ծովափնյա առաջին գծում և դրանց արժեքն ավելի ցածր է, քան Դուբայում: Շրջանում կան բազմաթիվ պատմական տեսարժան վայրեր, թանգարաններ և պատկերասրահներ, այնպես որ արևելյան մշակույթն իրականում գնահատողները, իրենց ուրախացնելու առիթներ կգտնեն:
Թոփ զբարճանքներ
- Պատկերային արվեստի թանգարան
- «Կապույտ շուկա» անվամբ կենտրոնական շուկան
- Իսլամական քաղաքակրթության թանգարանը
- «Բեյը Ալ Նաբուդա» ամրոցը
- Ալ Կասբա, «Էմիրատների աչք» դիտանիվ
Ռաս-ալ Խայմա. Ամենահյուսիսային և բերքատու էմիրատն է, որը սկսել է զբոսաշրջիկների առջև բացվել համեմատաբար վերջերս: Այստեղ չկան այն քանակությամբ երկնաքերեր, ինչպես Աբու-Դաբիում կամ Դուբայում, սակայն կան բավականաչափ հյուրանոցներ նպատակաուղղված ընտանեկան հանգստին և All Inclusive համակարգին: Ավելին, Ռաս-ալ Խայմում չոր օրենքը չի գործում: Այս ամենը էմիրատը դարձնում է ավելի գրավիչ նրանց համար, ովքեր նախընտրում են անցկացնել հանգիստը դասական ծովափնյա վայրում:
- Ռաս-ալ-Խայմի ազգային թանգարան
- Ֆորտ Դայ
- Մարգարտի թանգարան
- Ռադոնային աղբյուր «Khatt Springs»
- Պատմական հուշարձան «Husn al-Shimal»
- Ակվապարկ «Iceland Water Park»
Ֆուջեյրա. Միակ էմիրատը, որը գտնվում է Հնդկական օվկիանոսի ափին: Այն գեղեցիկ տեղանք է` բնական տրոպիկական այգիներով, կանաչ բլուրներով և լեռներով: Կլիման այստեղ ավելի մեղմ է, բուսական և կենդանական աշխարհն ավելի բազմազան: Այստեղ հեշտությամբ կարելի է գտնել առևտրի կենտրոններ, նորաձև ռեստորաններ և ժամանակակից հանգստի այլ բաղադրիչներ:
- Ալ-Բիդախ մզկիթ
- Ֆուջեյրա ամրոց
- Ցլամարտ
- Ֆուջեյրայի թանգարան
- Ազգային պարկ Այն-Ալ-Մադհաբ
- Wadi Siji, Wadi Saham and Wadi Mai
- Friday Market շուկա, Մասաֆի
Ումմ-ալ-Քուվեյն. Անաղմուկ, շատ հանգիստ էմիրատ է Պարսից ծոցի ափին, Դուբայից ընդամենը 50 կմ հեռավորության վրա: Այստեղ պահպանվում է ավանդական կենցաղը: Հիասքանչ լողափերը լրացնում են նաև պատմա-ճարտարապետական հուշարձանները զվարճանքների պարկը, հենց այստեղ է գտնվում ԱՄԷ-ի ձիավարության դպրոցը: Հյուրանոցների քանակն այնքան էլ շատ չէ, սակայն դրանք թանկ չեն և հրաշալիորեն հարմար են երեխաների հետ հանգիստ արձակուրդի համար:
- Ումմ-ալ-Քուվեյն ամրոց և թանգարան
- Հնագիտական պեղումներ Al-Dur
- Սինայ կղզի
- «Dreamland» ակվապարկ
Աջման. Յոթ էմիրատների մեջ տարածքով ամենափոքրն է: Այստեղ այնքան էլ շատ չեն հյուրանոցները, և բոլորը դասվում են «դելյուքս» դասին, ունեն սեփական լողափերը, մեծ տարածք և ամենաժամանակակից ինֆրակառուցվածքը: Եթե Դուք սիրում եք ծովափնյա հանգիստ խաղաղ միջավայրում, ալիքների աղմուկը և ձյունաճերմակ ավազ, ապա Աջմանը ճիշտ ընտրություն է: Իսկ եթե ցանկանում եք ակտիվ հանգիստ հյուրանոցից դուրս, ապա միշտ կարող եք ուղևորվել Դուբայ:

ОАЭ - Арабская экзотика и безупречный сервис
ОАЭ – это и очарование экзотики восточной сказки, и западные стандарты обслуживания. Незабываемый шопинг, гигантские торговые центры, первоклассные ювелирные магазины. Страна арабских шейхов, поражающих воображение небоскрёбов, самых лучших в мире гостиниц. На пляже каждого Эмирата песок своего оттенка белого, а посреди пустынь цветут сады. В Эмиратах туристов всегда ждет радушный прием, атмосфера дружелюбия и полной безопасности.
О стране
Государство ОАЭ расположено в юго-западной части Азии, восточной части Аравийского полуострова. Граничит с Саудовской Аравией на западе и юге и с Оманом на востоке.
Общие сведения
Численность населения. Встранепроживает 9,5 миллионовчеловек, изкоторыхтолько 1,5 миллиона это граждане эмиратов, а остальные 8 миллионов иностранцы, которые находятся там в качестве временных рабочих.
Климат. Летом в эмиратах невыносимо жарко, средняя температура около 45 градусов, Самые благоприятные месяца для отдыха - сентябрь, октябрь, март, апрель.
Форма правления.По форме правления — абсолютная монархия, где власть передается по наследству.
Валюта.Валюта ОАЭ называется дирхам, в одном дирхаме - 100 филсов. Валюта очень жестко привязана к доллару, ее курс практически не меняется. 1 доллар США = 3,67 дирхама ОАЭ.
История и экономика.Эмираты существуют как государство с 1971 года.
В то время страна занималась в основном торговлей, добычей жемчуга и рыболовством.За несколько десятилетий эта страна превратилась из бескрайней мертвой пустыни в один из мощнейших экономических центров Ближнего Востока. Все экономическое богатство страны выросло из нефтяных доходов. Но сегодня шейхи поняли, что зависеть от нефти опасно и занялись диверсификацией экономики, акцент сделан на туризм, пляжный отдых, продажу недвижимости и сельское хозяйство.
Сейчас страна состоит из 7 эмиратов, каждый из которых по-своему уникален и прекрасен:
1.Абу-Даби
2.Дубай
3.Шарджа
4.Фуджейра
5.Рас-эль-Хайма
6.Аджман
7.Умм-аль-Кувейн.
Наиболее популярные курорты для отдыха - Дубай, Абу Даби и Шарджа.
Чем могут похвастаться крупнейшие города эмиратов?
Начнем с самого большого из семи эмиратов - столицы государства - Абу-Даби.
Еще каких-то 50 лет назад Абу-Даби был нищим рыбацким городом. Посмотреть каким он
был раньше можно в музее исторического наследия Heritage Village, построенный в 1997 году.
Самое популярное развлечение в Абу-Даби — это парк Феррари — это самый большой крытый парк развлечений во всем мире, под крышей которого уместилось более 20 разных уникальных аттракционов.
Абу-Даби выстроен по последней архитектурной моде, поэтому так интересен туристам, предпочитающим отдых в роскошной обстановке. В Абу-Даби много изысканных пятизвездочных отелей, но есть и "четверки" с "тройками. Некоторые отели, делая ставку на уединенный отдых, находятся чуть вдалеке от города, при этом до больших торговых центров предоставляется бесплатный трансфер.
ТОП РАЗВЛЕЧЕНИЙ
-
Мечеть Шейха Зайда
Музей исторического наследия «Heritage Village»
Парк Феррари
Гоночная трасса «Яс Марина»
Набережная Корниш
Отель Emirates Palace
Смотровая площадка в Jumeirah At Etihad Towers
Дубай
Самым популярным эмиратом для отдыха является Дубай- второй по величине эмират в составе ОАЭ. Популярность свою он завоевал неспроста. Именно здесь сконцентрирована вся инфраструктура, безумные небоскребы и дорогие отели.В Дубае находится самый дорогой в истории отель «Бурж-аль-Араб» («Парус»), здесь же возвышается 124-этажная башня «Бурж Халифа», и здесь же расположено рекордное для ОАЭ количество мега-моллов. Дубай – эмират разнообразных туристических маршрутов, место ярких впечатлений, новых развлечений и достопримечательностей.
- Бурдж Халифа
- Пальма Джумейра
- Бурдж-эль-Араб
- Круиз на лодке Доу
- Рынки золота и специй
- Музей Дубая&Крепость аль-Фахиди
- Дубай Молл&Шоу фонтанов
- Молл Эмиратов
- Парк развлечений «Ski Dubai»
- Дубай Марина
Шарджа
Третий по величине эмират. Посещение Шарджи рекомендовано тем, кто является противником спиртного, хочет спокойно отдохнуть вместе с детьми и очень интересуется двумя вещами - арабской культурой и выгодным шопингом. Здесь не очень много отелей, но практически все они расположены на первой береговой линии и их стоимость гораздо ниже, чем в Дубае. В округе немало исторических достопримечательностей, музеев и галерей, так что истинные ценители восточной культуры найдут, чем себя порадовать.
Музейизобразительныхискусств
Центральный рынок под названием «Голубой рынок»
Музей исламской цивилизации
Крепость «Бейт Аль Набуда»
АльКасба, колесо обозрения «Око Эмиратов»
Фуджейра. Единственный эмират, расположившийся на берегу Индийского океана. Это красивая местность с естественными тропическими садами, зелеными холмами и скалистыми горами. Климат здесь мягче, растительный и животный мир - разнообразнее. Коралловые рифы привлекают дайверов, а уютная городская застройка - ценителей размеренного пляжного отдыха. Торговые центры, фешенебельные рестораны и прочие приметы современного курорта также можно найти без труда.
Мечеть Аль-Бидах
Крепость Фуджейры
Бой быков
Музей Фуджейры
Национальный парк Айн-Аль-Мадхаб
Wadi Siji, Wadi Saham and Wadi Mai
Рынок Friday Market, Масафи
Рас-аль-Хайма. Самый северный и плодородный эмират, который начал открываться туристам сравнительно недавно. Здесь нет такого количества небоскребов как в Абу-Даби или Дубае, но зато достаточно отелей, ориентированных на семейный отдых и систему All Inclusive. Более того, в Рас-аль-Хайме не действует сухой закон. Все это делает эмират привлекательным для тех, кто предпочитает проводить отпуск в классическом пляжном формате.
Национальный музей Рас-аль-Хаймы
Форт Дая
Музей Жемчуга
Радоновый источник «Khatt Springs»
Исторический памятник «Husn al-Shimal»
Аквапарк «Iceland Water Park»
Умм-аль-Кувейн. Тихий, очень спокойный эмират на побережье Персидского залива, всего в 50 км от Дубая. Здесь сохраняется традиционный жизненный уклад, поэтому гостям обеспечен безмятежный отдых и погружение в жизнь страны без гламурного налета. Прекрасные пляжи и лагуны дополняются историко-архитектурными памятниками и парком развлечений, здесь же находится лучшая в ОАЭ школа верховой езды. Количество отелей совсем невелико, но они недорогие и приличные, прекрасно подходят для тихого отпуска с детьми.
Крепость и музей Умм-аль-Кувейн
Археологические раскопки Al-Dur
Остров Синая
Аквапарк «Dreamland»
Аджман. Среди семи эмиратов Аджман - последний по площади. Здесь не так много отелей, и все они относятся к категории «делюкс», имеют собственные пляжи, большую территорию и самую современную инфраструктуру. Если вам по душе отдых у моря в спокойной обстановке, шум волн и белоснежный песок, то Аджман - это правильный выбор. А если захочется активных развлечений вне отеля, то всегда можно отправиться в Дубай.