ԱՄԷ` արաբական էկզոտիկա և հրաշալի ծառայություններ
ԱՄԷ-այն և արևելյան հեքիաթի գրավչություն է, և սպասարկման արևմտյան չափանիշներ: Անմոռանալի գնումներ, հսկայական առևտրային կենտրոններ, առաջնակարգ զարդերի խանութներ: Արաբական շեյխերի, ապշեցուցիչ երկնաքերերի, աշխարհում ամենալավ երկնաքերերի երկիր: Յուրաքանչյուր Էմիրատի ծովափի ավազը սպիտակի իր երանգն ունի, իսկ անապատներում այգիներ են ծաղկում: Էմիրատներում զբոսաշրջիկներին սպասում է ուրախ ընդունելություն, մթնոլորտն ընկերական է և անվտանգ:
Երկրի մասին
ԱՄԷ պետությունը տեղակայված է Ասիայի հարավ-արևմտյան մասում, Արաբական թերակղզու արևելյան հատվածում: Արևմուտքում և հարավում սահմանակից է Սաուդյան Արաբիային, իսկ արևելքում Օմանին:
Ընդհանուր տեղեկություններ
Բնակչության թիվը. Երկրում բնակվում է 9.5 մլն մարդ, որոնցից միայն 1.5 մլն է էմիրատների քաղացի, իսկ մնացած 8 մլն արտասահմանցիներ են, ովքեր այնտեղ են գտնվում ժամանակավոր աշխատողի կարգավիճակում:
Կլիմա
Ամռանը Էմիրատներում անտանելի շոգ է, միջին ջերմաստիճանը մոտ 45 աստիճան է: Հանգստի համար ամենանպաստավոր ամիսներն են` սեպտեմբերը, հոկտեմբերը, մարտը, ապրիլը:
Կառավարման ձևը.
Ըստ կառավարման ձևի այն բացարձակ միապետություն է, որտեղ իշխանությունը փոխանցվում է ժառանգական կարգով:
Արժույթ
ԱՄԷ-ի դրամական արժույթը դիրհամն է, 1 դիրհամը` 100 ֆիլս է: Այն խիստ կապված է դոլարի հետ, դրա փոխարժեքը գրեթե չի փոխվում: 1 ԱՄՆ դոլարը = 3.67 դիրհամի:
Պատմությունը և տնտեսությունը.
Էմիրատները որպես պետություն գոյություն ունեն 1971 թվականից: Այդ ժամանակ երկիրն հիմնականում զբաղվում էր առևտրով, մարգարտի արդյունահանմամբ և ձկնորսությամբ: Մի քանի տասնամյակների ընթացքում այս երկիրը անսահման մեռյալ անապատից վերածվել է Մերձավոր Արևելքի ամենահզոր տնտեսական կենտրոններից մեկի: Երկրի ողջ տնտեսական հարստությունն աճել է նավթային եկամուտներից: Բայց այսօր շեյխերը հասկացել են, որ նաֆթից կախված լինելը վտանգավոր է և սկսել են զբաղվել տնտեսության դիվերսիֆիկացիայով, շեշտադրումը կատարված է զբոսաշրջության, ծովափնյա հանգստի, անշարժ գույքի վաճառքի և գյուղատնտեսության վրա:
Այժմ երկիրը բաղկացած է 7 էմիրատներից, որոնցից յուրաքանչյուրն յուրովի բացառիկ է և սքանչելի.
- Աբու-Դաբի
- Դուբայ
- Շարջա
- Ֆուջեյրա
- Ռաս-էլ-Խայմա
- Աջման
- Ում-ալ-Քուվեյն
Հանգստի համար ամենահայտնիներն են` Դուբայը, Աբու-Դաբին և Շարջան:
Ինչո՞վ կարող են հպարտանալ էմիրատների խոշորագույն քաղաքները
Սկսենք 7 Էմիրատներից ամենամեծից, երկրի մայրաքաղաքից, Աբու-Դաբի: Ընդամենը 50 տարի առաջ Աբու-Դաբին աղքատ ձկնորսական քաղաք էր: Տեսնել, թե ինչպիսին էր այն նախկինում կարելի է պատմական ժառանգության թանգարանում` Heritage Village, կառուցված 1997 թվականին: Աբու-Դաբիում ամենատարածված զբաղմունքը Ֆեռարի պարկն է, այն զվարճանքի ամենամեծ փակ պարկն է ողջ աշխարհում, որի տանիքի տակ տեղավորվում են ավելի քան 20 յուրօրինակ ատրակցիոններ:
Աբու-Դաբին կառուցված է վերջին ճարտարապետական նորաձևությամբ, այդ իսկ պատճառով այդքան հետաքրքիր է զբոսաշրջիկներին, ովքեր նախընտրում են իրենց հանգիստն անցկացնել շքեղ միջավայրում: Աբու-Դաբիում շատ են յուրահատուկ հինգաստղանի հյուրանոցները, սակայն կան նաև «չորսեր» և «երեքներ»: Որոշ հյուրանոցներ շեշտը դնելով առանձնացված հանգստի վրա, գտնվում են քաղաքից փոքր-ինչ հեռու, սակայն այդ դեպքում մեծ առևտրային կենտրոններ տրանսֆերն իրականացվում է անվճար:
Թոփ զվարճանքներ
- Շեյխ Զայդի մզկիթ
- Պատմական ժառանգության «Heritage Village» թանգարան
- Ֆեռարի պարկ
- «Յաս Մարինա»
- Կորնիշ ծովափ
- Emirates Palace հյուրանոց
- Jumeirah At Etihad Towers դիտահարթակ
Դուբայ. Հանգստի ամենահայտնի էմիրատը Դուբայն է` չափերով երկրորդը ԱՄԷ-ի կազմում: Հենց այստեղ են կենտրոնացած խելահեղ երկնաքերերը, թանկարժեք հյուրանոցները: Դուբայում է գտնվում ամենաթանկարժեք հյուրանոցը ողջ պատմության ընթացքում` «Բուրժ-ալ-Արաբ», հենց այստեղ է վեր խոյանում 124-հարկանի աշտարակ «Բուրժ Խալիֆան», և հենց այտեղ են տեղակայված ԱՄԷ-ի համար ռեկորդային թվով մեգա-մոլեր: Դուբայը բազմազան զբոսաշրջանի ուղիների, վառ տպավորությունների, նոր զվարճանքների և տեսարժան վայրերի էմիրատ է:
- Բուրջ Խալիֆա
- Պալմա Ջումեյրա
- Բուրջ-էլ-Արաբ
- Դոու նավակով զբոսանք
- Ոսկու և համեմունքների շուկաներ
- Դուբայի թանգարան և Ալ-Ֆահիդի Ամրոց
- Դուբայ Մոլ և շատրվանների շոու
- Էմիրատների մոլ
- Զվարճանքների պարկ «Ski Dubai»
- Դուբայ Մարինա
Շարջա. Մեծությամբ 3-րդ էմիրատն է: Շարջա այցելությունը խորհուրդ է տրվում նրանց, ովքեր խմիչքի հակառակորդն են, ցանկանում են ընտանիքով հանգստանալ և շատ են հետաքրքրվում արաբական մշակույթով ու շահավետ գնումներով: Այստեղ հյուրանոցները շատ չեն, սակայն գրեթե բոլորը տեղակայված են ծովափնյա առաջին գծում և դրանց արժեքն ավելի ցածր է, քան Դուբայում: Շրջանում կան բազմաթիվ պատմական տեսարժան վայրեր, թանգարաններ և պատկերասրահներ, այնպես որ արևելյան մշակույթն իրականում գնահատողները, իրենց ուրախացնելու առիթներ կգտնեն:
Թոփ զբարճանքներ
- Պատկերային արվեստի թանգարան
- «Կապույտ շուկա» անվամբ կենտրոնական շուկան
- Իսլամական քաղաքակրթության թանգարանը
- «Բեյը Ալ Նաբուդա» ամրոցը
- Ալ Կասբա, «Էմիրատների աչք» դիտանիվ
Ռաս-ալ Խայմա. Ամենահյուսիսային և բերքատու էմիրատն է, որը սկսել է զբոսաշրջիկների առջև բացվել համեմատաբար վերջերս: Այստեղ չկան այն քանակությամբ երկնաքերեր, ինչպես Աբու-Դաբիում կամ Դուբայում, սակայն կան բավականաչափ հյուրանոցներ նպատակաուղղված ընտանեկան հանգստին և All Inclusive համակարգին: Ավելին, Ռաս-ալ Խայմում չոր օրենքը չի գործում: Այս ամենը էմիրատը դարձնում է ավելի գրավիչ նրանց համար, ովքեր նախընտրում են անցկացնել հանգիստը դասական ծովափնյա վայրում:
- Ռաս-ալ-Խայմի ազգային թանգարան
- Ֆորտ Դայ
- Մարգարտի թանգարան
- Ռադոնային աղբյուր «Khatt Springs»
- Պատմական հուշարձան «Husn al-Shimal»
- Ակվապարկ «Iceland Water Park»
Ֆուջեյրա. Միակ էմիրատը, որը գտնվում է Հնդկական օվկիանոսի ափին: Այն գեղեցիկ տեղանք է` բնական տրոպիկական այգիներով, կանաչ բլուրներով և լեռներով: Կլիման այստեղ ավելի մեղմ է, բուսական և կենդանական աշխարհն ավելի բազմազան: Այստեղ հեշտությամբ կարելի է գտնել առևտրի կենտրոններ, նորաձև ռեստորաններ և ժամանակակից հանգստի այլ բաղադրիչներ:
- Ալ-Բիդախ մզկիթ
- Ֆուջեյրա ամրոց
- Ցլամարտ
- Ֆուջեյրայի թանգարան
- Ազգային պարկ Այն-Ալ-Մադհաբ
- Wadi Siji, Wadi Saham and Wadi Mai
- Friday Market շուկա, Մասաֆի
Ումմ-ալ-Քուվեյն. Անաղմուկ, շատ հանգիստ էմիրատ է Պարսից ծոցի ափին, Դուբայից ընդամենը 50 կմ հեռավորության վրա: Այստեղ պահպանվում է ավանդական կենցաղը: Հիասքանչ լողափերը լրացնում են նաև պատմա-ճարտարապետական հուշարձանները զվարճանքների պարկը, հենց այստեղ է գտնվում ԱՄԷ-ի ձիավարության դպրոցը: Հյուրանոցների քանակն այնքան էլ շատ չէ, սակայն դրանք թանկ չեն և հրաշալիորեն հարմար են երեխաների հետ հանգիստ արձակուրդի համար:
- Ումմ-ալ-Քուվեյն ամրոց և թանգարան
- Հնագիտական պեղումներ Al-Dur
- Սինայ կղզի
- «Dreamland» ակվապարկ
Աջման. Յոթ էմիրատների մեջ տարածքով ամենափոքրն է: Այստեղ այնքան էլ շատ չեն հյուրանոցները, և բոլորը դասվում են «դելյուքս» դասին, ունեն սեփական լողափերը, մեծ տարածք և ամենաժամանակակից ինֆրակառուցվածքը: Եթե Դուք սիրում եք ծովափնյա հանգիստ խաղաղ միջավայրում, ալիքների աղմուկը և ձյունաճերմակ ավազ, ապա Աջմանը ճիշտ ընտրություն է: Իսկ եթե ցանկանում եք ակտիվ հանգիստ հյուրանոցից դուրս, ապա միշտ կարող եք ուղևորվել Դուբայ:

![](http://hopa.am/uploads/images/blog/435813_shutterstock_151616084-1000x630.jpg)
The UAE is both the charm of the exotic oriental fairy tale, and the western standards of service. First-class jewelry stores, giant shopping centers, unforgettable shopping. The country of the Arabian sheiks, amazing skyscrapers and the best hotels in the world. On the beach of each Emirate the sand has its own shade of white, and in the middle of the desert the gardens are in blossom. In the Emirates tourists are always welcome with an atmosphere of friendliness and complete security.
About country
The United Arab Emirates (UAE), sometimes simply called the Emirates is a federal absolute monarchy in Western Asia at the southeast end of the Arabian Peninsula on the Persian Gulf, bordering Oman to the east and Saudi Arabia to the south, as well as sharing maritime borders with Qatar to the west and Iran to the north.
The UAE is an agglomeration of tribal city states that rapidly emerged from the sand using a combination of oil, free trade, and audacious construction projects to solidify itself as both a business and tourist destination for the 21st century.
General information
Population. The UAE's population is 9.2 million, of which 1.2 million are Emirati citizens and 8 million are expatriates.
Climate.The climate of the UAE is subtropical-arid with hot summers and warm winters. The hottest months are July and August, when average maximum temperatures reach above 45 °C.
The most favorable months for rest are - September, October, March and April.
Government.Absolute monarchy ruled by Federal Supreme Council consisting of the seven emirs - leaders chosen by Supreme Council but essentially hereditary: President (Abu Dhabi) and Prime Minister (Dubai)
Current President: Khalifa bin Zayed bin Sultan Al Nahyan
Currency. The currencyis the UAE dirham also known as simply the Emirati dirham.The dirham is officially abbreviated "AED", while unofficial abbreviations include "DH" or "Dhs."
1 USD = 3.67 AED.
History and economy.Emirates exist as a state since 1971.
Prior to unificationand independence from the UK, each emirate was responsible for its own economy. At the time, pearl diving, seafaring and fishing were together the mainstay of the economy, until the development of Japanese cultured pearls and the discovery of commercial quantities of oil.For several decades, it has evolved from the vast dead desert in one of the most powerful economic centers of the Middle East. All the economic wealth of the country grew out of oil revenues.
Now the UAE's economy is the most diversified and the emphasis is ontourism, beach holidays, real estate sales and agriculture.
The United Arab Emirates is comprised of seven emirates:
1.Abu-Dhabi
2.Dubai
3.Sharjah
4.Fujairah
5.Ras Al Khaimah
6. Ajman
7.Umm al-Quwain
Each emirate, unique and rich in tradition, is an essential component necessary for making up the whole.
The most popular resorts for holidays are Dubai, Abu Dhabi and Sharjah.
Let's start with the largest of the seven emirates - the capital of the state - Abu Dhabi.
Over a half century ago, Abu Dhabi was a poor fishing town. See what it was like before in the Heritage Heritage Museum, built in 1997.
Abu Dhabi is built according to the latest architectural mode, so it is interesting for tourists who prefer to rest in luxurious surroundings. In Abu Dhabi, there are many exquisite five-star hotels, but there are also "4" and "3"star hotels. Some of them, oriented on a secluded restare located just outside the city, with a free transfer to large shopping centers.
TOP ATTRACTIONS
-
Sheikh Zayeed Mosque
Heritage Village
Ferrari World
Marina Yas Circuit
Corniche
Emirates Palace
Observation desk in Jumeirah At Etihad Towers
Dubai
The most popular emirate for rest is Dubai - the second largest emirate in the UAE. Right here is concentrated the entire infrastructure - insane skyscrapers and expensive hotels. There is the most expensive hotel in the history "Burj Al Arab", also here rises the 124-storey tower "Burj Khalifa", and here is located a record number of mega-malls. Dubai is the emirate of various tourist routes, a place of vivid impressions, new entertainments and attractions.
Burj Khalifa
Palm Jumeirah
Burj al Arab Hotel
Dhow Cruising
Gold & Spice Souk
Dubai Museum & Al Fahidi Fort
Dubai Mall & Fountain Show
Mall of Emirates
Ski Dubai
Dubai Marina
Sharjah
The third largest Emirate. Visit to Sharjah is recommended to those who is opposed to alcohol, wants to have a quiet rest with children and very interested in two things - Arabic culture and profitable shopping. There are no many hotels here, but almost all of them are located on the beachfront and their cost is quite lower than in Dubai. In the area, there are many historical sites, museums and galleries, so that the true lovers of Oriental culture will definitely find something to please.
Art Museum
Central Market, called Blue Souk
Museum of Islamic Civilisation
Heritage Area with Bait Al Naboodah House
Al Qasba, called the Eye of Emirates
Fujairah
The only Emirate, located on the shores of the Indian Ocean. It is a beautiful place with natural tropical gardens, green hills and rocky mountains. The climate here is softer, flora and fauna - more diverse. Coral reefs attract divers, and cozy urban buildings - lovers of measured beach holiday. Shopping malls, fashionable restaurants and other signs of modern resort can also be found without difficulty.
Al-Bidyah Mosque
Fujairah Fort
Bull Butting
Fujairah Museum
Ain al-Madhab Hot Springs
Wadi Siji, Wadi Saham and Wadi Mai
Masafi Friday Market
Ras Al Khaimah
The northernmost and fertile Emirate, which has begun to open to tourists recently.There are not as many skyscrapers as in Abu Dhabi or Dubai, but there are enough hotels oriented to family rest and the All Inclusive system. Moreover, there is no dry law in Ras Al Khaimah. All this makes the emirate attractive for those who prefer to spend their holidays in the classic beach format.
Ras Al-Khaimah National Museum
Dhayah Fort
Ras Al-Khaimah Pearl Museum
Khatt Springs
Husn al-Shimal Fort
Iceland Water Park
Umm Al Quwain
Very quiet emirate on the coast of Persian Gulf, just 50 km from Dubai. Historical and architectural monuments and amusement Park complement beautiful beaches and lagoons, also here is the best in UAE riding school. The number of hotels is quite small, but they are not expensive and decent, perfect for a quiet vacation with the kids.
Umm Al-Quwain Fort and Museum
Al-Dur Archeological Site
Sinaiyah Island
Dreamland Aqua Park
Ajman
Among the seven Emirates, Ajman is the last by area. There are no so many hotels and all of them belong to the deluxe category, have their own beaches, a large territory and the most modern infrastructure. If you are adherent of rest by the seain a calm atmosphere, the sound of waves and snow-white sand, then Ajman is the right choice. And if you want active entertainment outside the hotel, you can always go to Dubai.